Fotbal

Ceahlăul, înfrîngere nemeritată la Galaţi

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ pietrenii au condus o oră pe Oţelul, au dovedit că au valoare, dar gazdele s-au impus în final cu 2-1 ■ meciul putea avea un alt curs dacă arbitrul ar fi sancţionat faultul în careu comis de un fundaş gălăţean la scorul de 1-0 pentru CSM Ceahlăul ■ după a cincea înfrîngere consecutivă, galben-negrii au coborît pe locul 9 în clasament ■

CSM Ceahlăul a pierdut sîmbătă, 16 martie, în deplasarea de la Galaţi, dar nu neapărat înfrîngerea doare, ci condiţiile în care a rezultat scorul final de 2-1 pentru gazde. Partida, contînd pentru etapa a XVIII-a a Ligii 3, Seria I, ar fi trebuit să fie o reeditare a unui duel de tradiţie în anii din urmă. În tur, oţelarii cîştigaseră la Piatra Neamţ, printr-un gol venit pe final, dintr-o deviere norocoasă, iar şansa s-a dovedit şi de această dată că-i ţine în braţe pe gălăţeni. Practic, după jocul de sîmbătă, jucătorii, staff-ul nemţenilor şi cei trei suporteri care şi-au susţinut echipa pe stadionul Dunărea au retrăit multe dintre sentimentele din tur: frustrare, ciudă, dezamăgire. Ceahlăul a făcut un alt joc bun, a dat iar tonul pe teren în multe momente, jucătorii au alergat, au muncit, au împins mai mereu jocul spre margini (în zona centrală oţelarii nu au avut sorţi de izbîndă) şi au construit faze frumoase. Mai mult, echipa a avut atitudinea corectă faţă de fotbal. Însă, la final, gazdele s-au ales cu cele trei puncte, în timp ce elevii lui Gabriel Rădulescu şi Florin Anton au rămas cu aplauzele publicului şi cu aprecierile oficialilor gălăţeni. Astfel, doi dintre oamenii care au pus umărul la readucerea Oţelului pe firmamentul fotbalului românesc – Iulian Apostol (fost campion cu Unirea Urziceni şi fost component al naţionalei României) şi Cornel Moisescu, ex-preşedinte al Consiliului Director al clubului galaţean – au ţinut să urce în maşina cu care echipa a făcut deplasarea şi să felicite jucătorii pentru prestaţie şi clubul CSM Ceahlăul pentru ideea de a reclădi fotbalul la Piatra Neamţ cu tineri de perspectivă şi deja atractivi pentru alţii. Munca depusă de antrenorii Gabriel Rădulescu şi Florin Anton în săptămîna de după insuccesul cu Sporting Lieşti s-a văzut încă din primele minute ale jocului. După doar 10 minute de la start, Oteliţa a deschis scorul cu un şut bine plasat, cu exteriorul, de la marginea careului de 16 metri. Răzvan a finalizat o fază în care colegii au exercitat un pressing eficient la mijlocul terenului, mingea ajungînd la el după trei pase rapide care au destabilizat defensiva gazdelor. Momentul cheie al jocului s-a petrecut în minutul 38, atunci cînd, după o aruncare de la margine, balonul a ajuns la Copoţ-Barb, care a trimis din prima pe culoar pentru sprintul lui Robert Vasile. Atacantul a pătruns cu mingea în careu, în situaţie clară de gol, însă a fost trîntit de un adversar depăşit în viteză de sprintul pietreanului. Numai că, spre uimirea chiar a publicului gazdă, arbitrul central Nicolae Breoi a dictat… lovitură liberă în favoarea gazdelor şi l-a sancţionat cu cartonaş galben pe R. Vasile, deşi faza ar fi impus acordarea unei lovituri de la 11 metri şi eliminare pentru apărătorul care a comis imprudenţa în suprafaţa de pedeapsă. Un scor de 2-0 în apropierea pauzei ar fi fost, fără îndoială, mult mai greu de răsturnat, de gaze…Chiar şi aşa, gălăţenii au avut nevoie de ajutorul unei pale de vînt pentru a reuşi să egaleze în minutul 63 prin Sălăgeanu. Centrarea experimentatului jucător a luat o traiectorie curioasă, iar mingea a intrat în plasă, surprinzîndu-l pe portarul Barna. În trei minute, gazdele şi-au acontat cele trei puncte, după ce, acelaşi arbitru care a refuzat oaspeţilor un penalty, nu a ezitat să arate punctul cu var la un presupus fault asupra nou intratului Antohi. Cîrjan (66) a transformat lovitura de la 11 metri, cu toate că Barna a ghicit colţul, iar în minutele rămase gazdele au conservat rezultatul care le mai ţine speranţa că pot depăşi pe Gloria Buzău în lupta pentru promovare.

Experienţa vs. tinereţea

Oţelul Galaţi a aliniat următoarea formulă de echipă: Iliescu, Sălăgeanu, Ghiocel, Gîta (cpt), Stoian, Crihana, Iorga, Cristea, Cîrjan, Neagu, Zaharia. Pentru CSM Ceahlăul au evoluat: Barna (cpt) – Dumbrăvean, Rusu, Andreş, Sârbie, C.Rotaru, Toma, Oteliţa, Copoţ-Barb, R.Vasile. Şi la acest meci, s-a dovedit că experienţa este un factor ce poate înclina decisiv balanţa. Astfel, media de vîrstă a titularilor echipei din Galaţi în meciul de sîmbătă a fost de 25 de ani, în timp ce media de vîrstă a titularilor echipei pietrene a fost de 20 de ani. SC Oţelul a avut titulari precum: Călin Cristea – mijlocaş, 30 ani, vicecampion cu Pandurii şi cu 82 de meciuri în Liga 1; George Cîrjan – atacant, 30 ani, 55 de jocuri în Liga 1 pentru FC Botoşani şi FC Ceahlaul şi 60 meciuri în Liga 2; Adrian Sălăgeanu – fundaş, 35 de ani, campion cu Oţelul şi participant în Liga Campionilor, 168 de meciuri în Liga 1; Laurenţiu Iorga – mijlocaş, 31 ani, campion cu Oţelul şi participant în Liga Campionilor, 216 meciuri în Liga 1. În schimb, CSM Ceahlăul a avut titulari precum: Bogdan Oteliţa – 16 ani, Vlad Andreş – 18 ani, Ovidiu Toma – 18 ani, Răzvan Pîntea – 18 ani, Răzvan Sârbie – 18 ani (titular prima dată în Liga 3), Copoţ-Barb – 20 ani, R.Vasile – 21 ani, C.Rotaru – 22 ani, Dumbrăvean – 23 ani, Barna – 25 ani, Rusu – 29 ani. Trebuie remarcat faptul că golul nemţenilor a fost marcat de Oteliţa, cel mai tînăr jucător de pe teren, iar pe parcurs a debutat la Ceahlăul şi Denis Domşa (17 ani). În celelalte meciuri ale etapei de sîmbătă, s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Rîmnicu Sărat – CSM Paşcani 0-3; Ştiinţa Miroslava – Sănătatea Darabani 2-0; Sporting Lieşti – SCM Gloria Buzău 0-2; Metalul Buzău – Bucovina Rădăuţi 2-1; KSE Tîrgu Secuiesc – FC Botoşani II 2-3; Foresta Suceava – CSM Focşani 2-2; Şomuz Fălticeni a stat. Runda viitoare, CSM Ceahlăul va evolua sîmbătă, 23 martie, pe teren propriu împotriva unei alte formaţii de pe podium, Ştiinţa Miroslava. Cu această partidă, galben-negrii vor încheia o serie infernală de jocuri în care au întîlnit doar echipe situate pe primele cinci locuri ale clasamentului.