Fotbal

Vulpiţele Galbene, calificare în optimile Cupei României

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ fotbalistele au jucat în deplasare, la Miercurea Ciuc şi s-au impus, 2-0, cu AFK Csikszereda ■ ambele goluri au fost marcate de Alexandrina Maidankaia, o jucătoare transferată din Moldova ■ în campionat, urmează o deplasare la Tîrgu Mureş ■

Echipa de fotbal feminin ACS Vulpiţele Galbene Roman a reuşit să se califice în optimile de finală ale Cupei României, după meciul disputat duminică, 10 noiembrie, la Miercurea Ciuc. În şaiprezecimile competiţiei, gruparea antrenorului Adelin Tălmăcel a evoluat în compania fetelor de AFK Csikszereda, liderul Seriei IV, din Liga 3, impunîndu-se cu scorul de 2-0. Întîlnirea de la Miercurea Ciuc a fost una echilibrată, golurile romaşcancelor fiind marcate pe finalul disputei, în minutele 80 şi 92. Ambele reuşite au fost semnate de Alexandrina Maidankaia, o jucătoare adusă prin transfer din Republica Moldova. „Meciul de duminică, 10 noiembrie, a fost unul care a contat pentru Cupa României. Ne-am deplasat la Miercurea Ciuc unde am întîlnit pe AFK Csikszereda, o echipă de Liga 3, puternică. Ceea ce m-a impresionat cel mai mult a fost, pe lîngă calitatea jucătoarelor şi aspectul jocului practicat de acestea, baza sportivă pe care o folosesc. Este cea mai modernă şi mai frumoasă bază sportivă pe care se antrenează şi echipele din Liga 1. Am înţeles că este una construită pe baza unei finanţări a Guvernul Ungariei. Trecînd peste diferenţele de condiţii oferite de Ungaria şi ţara noastră, trebuie să facem referire la meciul de duminică. Am încercat să rulăm în teren cît mai multe jucătoare, de aceea în primul 11 au apărut şi trei sportive care au jucat mai puţin în acest sezon şi cărora le-am oferit şansa de a ne arăta că merită să fie luate în calcul şi pentru meciul de campionat. Jocul de la Miercurea Ciuc a fost unul echilibrat, cu ocazii şi de o parte şi de alta. În minutul 80 am reuşit să deschidem scorul şi l-am «închis» în minutul 92, cîştigînd astfel partida. Duminică, 17 noiembrie, urmează să jucăm la Tîrgu Mureş cu echipa Ladies, meci contînd pentru etapa V-a din cadrul Ligii 2 de fotbal feminin. Ultimul meci din campionat îl vom juca pe teren propriu, pe 30 noiembrie, pe stadionul Moldova, unde vom juca cu Onix Rîmnicu Sărat. Ne dorim să obţinem cît mai multe puncte. Ar fi bine dacă în următoarele două dispute am putea să mai obţinem încă trei puncte, astfel încît la finalul acestui turneu să avem pe lîngă cele nouă acumulate pînă acum încă trei“, a declarat profesorul Adelin Tălmăcel, antrenorul echipei Vulpiţele Galbene. În campionat, etapa trecută, romaşcancele reuşeau duminică, 3 noiembrie, o nouă victorie pe teren propriu, în meciul constînd pentru runda a IV-a, a Ligii 2 feminine. Adversare le-au fost componentele grupării Vasas 2 Femina Odorhei. După primele 45 de minute scorul era egal, însă în partea a doua gazdele au tranşat soarta partidei, care s-a încheiat 2-1. „Golurile victoriei noastre au fost înscrise de Paula Agu. Am întîlnit o echipă foarte tînără, dar în acelaşi timp foarte disciplinată, cu un excelent joc de posesie. A fost un meci din care am avut de învăţat de la adversarele noastre şi ne bucurăm că am reuşit să ne concentrăm în repriza a doua, să obţinem şi să păstrăm avantajul pînă la sfîrşitul meciului“, declara profesorul Adelin Tălmăcel. Finanţarea acestei grupări este asigurată şi de către Consiliul Judeţean Neamţ, printr-un proiect în baza Legii 350/2005, actualizată, privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice, alocate pentru activităţi nonprofit de interes general. Un ajutor substanţial este oferit de Primăria Roman care pune la dispoziţia echipei stadionul Moldova, în regim gratuit. De asemenea, lîngă fotbalistele ce compun echipa se află şi o serie de sponsori, fără de care participarea în campionat şi în Cupa României nu ar putea fi posibilă.