Handbal

HCF, învingătoare la finalul primului tur

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ handbalistele pietrence au învins pe Dunărea Brăila cu 24-22 şi încheie pe podium primul sfert de sezon ■ CSM Roman a fost aproape de o mare surpriză în meciul cu Ştiinţa Bacău ■

HCF Piatra Neamţ a încheiat pe locul 3 primul din cele două tururi de campionat ale ligii secunde feminine de handbal (Divizia A, Seria A), în urma victoriei obţinute sîmbătă, 12 octombrie, pe teren propriu. Elevele profesorului Dan Valentin au înfruntat echipa a doua a clubului Dunărea Brăila şi, după ce au condus ostilităţile de la un capăt la altul al meciului, HCF s-a impus cu scorul de 24-22. De menţionat că la pauză, pietrencele conduceau cu cinci goluri pe tabela de scor (13-8), iar singuta dată cînd „satelitul“ grupării brăilene de primă ligă a fost egala gazdelor s-a consemnat în minutul 47. În jocul de sîmbătă, antrenorul Dan Valentin a foslosit următoarele jucătoare: Lujerdean, Bejenaru (portari) – Dorneanu (9 goluri), Mazilu (5), Miron (3), Creangă (3), Nica (3), Roşca (1), Iştoc şi Petrariu. Pentru Brăila, cele mai eficiente jucătoare au fost Ichim (8 goluri) şi Gaşpar (6), pe lista marcatorilor fiind şi Sandu (4), Terciu, Gheorghe, Coteţ şi Iordache (fiecare cîte un gol). Tot sîmbătă s-a mai disputat un singur joc din cadrul ultimei etape a primului tur din eşalonul secund feminin, cea de-a treia (CSM Galaţi – Naţional Braşov) fiind reprogramată pentru marţi, 15 octombrie, după amiază. La Roman, în faţa tinerei echipe locale CSM, Ştiinţa Bacău a avut viaţă extrem de grea. Cu portarul Iustina Popa în formă de zile mari, echipa romaşcană, pregătită de cuplul de antrenori Viorel şi Vasilica Lăzar a fost la un pas să obţina primele puncte din acest sezon, dar nu a mai reuşit să înscrie în ultimele 4 minute. Pentru gruparea din Bacău, experimentata Ioana Manoilă a înscris jumătate din goluri. La final, scorul a fost 22-23, însă la pauză CSM Roman avea un avans de două goluri pe tabelă (12- 10). Pentru echipa din Roman au evoluat: Popa – Neamţu (9 goluri), Adin (5), Roşu (3), Văduva (3), Apopuţoaei (2), Crîşnuţă şi Creţulescu. După cele cinci jocuri ale turului I, lider este CSM Galaţi, urmată de Ştiinţa Bacău şi, la 3 puncte diferenţă, podiumul este completat de HCF Piatra Neamţ. Campionatul Diviziei A nu se întrerupe ci va continua în week-end, cu prima etapă a returului. Sîmbătă, 19 octombrie, elevele profesorului Dan Valentin vor înfrunta la Sala Polivalentă chiar liderul seriei, pe CSM Galaţi, într- un meci extrem de complicat. Tot pe teren propriu vor evolua şi romaşcancele care vor primi vizita grupării HC Dunărea Brăila, un meci care le oferă gazdelor încă un prilej de a sparge gheaţa şi de a puncta pentru prima oară în clasament, acolo unde CSM Roman este pe ultimul loc.