Actualitate

Cupa TCE 3 Brazi, cîştigători şi concluzii

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ marele trofeu al întrecerii internaţionale de la Baza Hipică a fost cucerit de Daniel Bucur, de la CSM Sibiu ■ tînărul sportiv a fost mai bun decît tatăl său, campionul Ionel Bucur ■ „Ne era dor să mai organizăm un concurs internaţional la Piatra Neamţ“, spune Costache Lupu, preşedintele CS Ecvestru ■

Concursul internaţional de sărituri peste obstacole Cupa TCE 3 Brazi desfăşurat a Baza Hipică Virgil Bărbuceanu s-a încheiat duminică seară, după un adevărat regal ecvestru. În prezenţa oficialităţilor şi a sponsorilor, pe gazonul impecabil al terenului de concurs a avut loc festivitatea de premiere şi cea de închidere a unui spectacol ce a durat patru zile, cu participarea sportivilor din România, Rusia, Republica Moldova, Ungaria, Bulgaria şi Austria. În aplauzele spectatorilor, mai mulţi ca niciodată, cei mai buni sportivi şi cai au făcut turul de onoare, după ce şi-au primit răsplata din partea organizatorilor. În total, de joi şi pînă duminică, au fost 20 de probe, cele mai disputate fiind în cursul zilei de sîmbătă şi duminică. Trofeul TCE 3 Brazi a fost cîştigat de Daniel Bucur, de la CSM Sibiu, cu calul Quinty, care a încheiat fără greşeală proba cu obstacole înalte de 130 cm, cu timpul de 52,27 secunde. Pe locul doi s-a clasat tatăl său, Ionel Bucur, cu calul Charma, cu timpul de 61,83, dar şi cu 5 puncte de penalizare, iar pe locul III s-a clasat nemţeanul Ionuţ Leonte, de la clubul Fraţii Jderi, cu calul Bolandro. Premiul pentru locul I a fost de 2880 de lei, pentru locul secund de 2400 de lei, iar pentru locul III de 1920 de lei. Au mai fost răsplătiţi sportivii clasaţi pe locul IV (Alexandra Mladin Brădişteanu, de la Regatul Cailor), cu 1440 de lei şi locul V, Călin Nemeş (de la U Cluj), cu 960 de lei. O probă importantă a fost Finala Criterii cai Nivel B, unde locul I a fost cîştigat de Aurel Cojocariu, cu Chavi (cal deţinut de Marius Lupu). Sportivul legitimat la clubul Regatul Cailor (Giurgiu), a fost urmat în clasamentul general de Daniel Bucur (CSM Sibiu), cu calul Quinty şi de Alexandra Mladin Brădişteanu, cu calul Alehandro. În proba 13, de Nivel B, pe locul I s-au clasat,la egalitate, Ionel Bucur cu calul Baloumina şi Aurel Cojocariu, cu Chavi, fiecare din cei doi primind premii în valoare de 1237 de lei. În această probă au mai fost premiaţi Daniel Bucur, cu Quinty, Alexandra Mladin Brădişteanu, cu Alehandro şi Ionel Bucur, cu calul Quasar. „Ne era dor să mai organizăm un concurs internaţional după ultimul desfăşurat în urmă cu 10 ani la Piatra Neamţ. Nu a fost uşor să obţinem această competiţie, pentru că existau mai multe cluburi în ţară care în ultimul deceniu au căpătat ei tradiţie cu astfel de întreceri – Herneacova, Prejmer, Turda, sau Bucureşti. A fost o concurenţă mare, însă Federaţia Ecvestră Română a acceptat să ceară aprobarea Federaţiei Internaţionale pentru ca acest concurs să se desfăşoare la Piatra Neamţ. Cu experienţa pe care o am, eu cred că a fost una dintre cele mai reuşite competiţii; e adevărat că erau alte condiţii pe vremea cînd organizam Cupa Dunhill, Volvo, Samsung, dar nivelul la care s-au desfăşurat probele acum, pe teren de iarbă, a fost mult mai ridicat, avînd în vedere şi aceste obstacole noi, uşoare, care protejează caii. Am avut şi o vreme extraordinară. În plus, acum nu am avut nici un fel de problemă din punct de vedere al susţinerii financiare a concursului, pentru că TCE 3 Brazi a asigurat toate condiţiile pentru o organizare ireproşabilă. Prezenţa reprezentanţilor firmei la festivităţile de sîmbătă şi duminică a contat foarte mult, iar noi avem mulţumirea sufletească a faptului că sponsorul a fost satisfăcut de concurs. Spectatorii au fost într-un număr foarte mare în tribune, ca pe vremuri. Fiind transmis în direct şi pe internet a atras publicul. Am avut emoţia, bucuria şi satisfacţia exact ca în perioada 1991-1998 cînd se transmiteau concursurile pe Eurosport. Şi acum am primit telefoane din Germania, din Austria, s-a făcut o promovare bună a imaginii oraşului şi s-a ridicat prestigiul sportului călare din România. Ne-am propus şi am şi discutat cu sponsorul şi cu reprezentanţii Feraţiei să organizăm anul viitor un concurs internaţional de cel puţin două stele care să atragă sportivi interesaţi de a acumula puncte pentru etapa de Cupă Mondială. Dar va trebui să continuăm ce am început anul acesta cu modernizarea Bazei Hipice. Nu numai TCE 3 Brazi trebuie să se implice, ci şi alţi sponsori, autorităţile locale şi judeţene deoarece pentru un concurs internaţional de două stele premiile trebuie să fie de cel puţin 100.000 de euro. La o asemenea valoare vor fi interesaţi să vină sportivi din toată Europa, aşa cum au mai venit la Piatra Neamţ“, a declarat Costache Lupu, preşedintele CS Ecvestru.