Fotbal

Ceahlăul, victorie la malul Ozanei

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ oaspeţii au învins la limită, scor 2-1 şi sînt pe poziţia IV în clasament ■ Arsene Luboya a ajuns la a cincea reuşită, în patru dispute ■

CSM Ceahlăul a trecut cu bine şi peste a IV-a etapă a Ligii 3, Seria 1, vineri, 13 septembrie, învîngînd cealaltă echipă nemţeană din acest eşalon fotbalistic, Ozana Tîrgu Neamţ, scor 2-1 (2-1). În ansamblu, meciul a fost destul de plăcut, cu oaspeţii care au dominat prima repriză, cînd au şi înscris de două ori, şi cu gazdele mai insistente în cea de-a doua parte. Marcatori au fost Denis Şerban, minutul 20, , respectiv, Yoann Fellrath, minutul 32 şi Arsene Luboya, minutul 38. Înainte de meci, antrenorul pietrenilor, Ştefan Stoica, afirma că nu va fi un meci uşor, tîrgnemţenii punînd probleme adversarilor, dar spera că va găsi soluţiile pentru a anihila jocul ofensiv al gazdelor: „Este o echipă care pe propriul teren joacă destul de agresiv, am văzut-o şi-n meciuri oficiale şi de verificare, care crează probleme oricărui adversar. Noi sîntem însă obligaţi să jucăm şi să obţinem un rezultat pozitiv. Ozana este o echipă care acasă presează de la început, dar, în mod logic, nici o echipă nu poate presa timp de 90 de minute. Ei fac un presing agresiv la începuturile meciurilor şi pînă acum le-a ieşit. Sperăm că vom găsi soluţia să nu reuşească să marcheze. Cred că avem valoarea, în acest campionat, să învingem oricare dintre echipele din serie“. Revenind la întîlnire, prima repriză a fost una în care Ceahlăul a fost mai bună. Luboya (10) şi Fellrath (11) au ratat bune oportunităţi, şeptarul pietren irosind o ocazie imensă, după ce a ajuns singur cu portarul advers şi a trimis peste acesta, dar pe lîngă ţintă. La prima apariţieîn treimea pietrenilor, gazdele au deschis scorul. Ozana a beneficiat de o lovitură liberă, mingea a fost respinsă nu foarte bine de fundaşii galben-negri, iar Şerban a şutat fără preluare din marginea careului mare. Mingea a trecut printre mai mulţi jucători, fapt care l-a încurcat serios pe Barna, care a plonjat tîrziu. Apoi, la conducerea ostilităţilor a trecut Ceahlăul, gazdele nemaiavînd nici un moment ofensiv de remarcat, în timp ce pietrenii au marcat de două ori şi au mai irosit cîteva situaţii de a mai înscrie. Luboya, minutul 26 a şutat de la distanţă, dar pe direcţia portarului tîrgnemţean, după care a creat faza golului egalizator. A pătruns în careul gazdelor prin flancul stîng, a centrat în faţa porţii, iar Fellrath a restabilit egalitatea. Acelaşi atacant francez a şutat (35), dar a prins în doi timpi Bîlbă. Franck M’Barga a executat foarte bine un corner în minutul 38, iar Arsene Luboya a înscris, cu o lovitură de cap, al cincilea său gol în campionat în patru meciuri. După pauză, Pîntea (50) a şutat sub transversală de la marginea careului mare, dar Bîlbă a trimis în corner. O intervenţie salutară a avut portarul gazdelor şi la execuţia cu capul a lui Andreş (61), pentru ca mai apoi Ozana să devină tot mai ambiţioasă şi mai prezentă în jumătatea adversă. Şuturile de la distanţă, din acţiune, ale lui Apostol (64, 76, 91) au încadrat trasorul din lovitură liberă al lui Radu Miron (68), la care a intervenit foarte bine Barna. Ultimul moment important al jocului a fost pe finalul minutelor de prelungire (94), cînd gazdele au cerut o loviturăde pedeapsă la un duel în careu. Din minutul 74, oaspeţii au evoluat în zece, mijlocaşul ■ Cosmin Rotaru fiind eliminat pentru cumul de cartonaţe galbene. Pentru Ozana Tîrgu Neamţ, antrenorul Daniel Zavate a trimis în teren pe: Bîlbă – Balint, Moisi, Rusu, Huţanu, Popa (Vavriţa), Şerban (Miron), Hodorogea (Ignea), Mercac (Asăvoaei), Apostol, Zaharia. Pentru Ceahlăul au evoluat: Barna – Miclean (Oteliţă), Bourama, Andreş, Modibo, Rotaru, M’Barga, Luboya, Petra (Iliescu), Pîntea (Toma), Fellrath (Jalbă). Etapa viitoare, CSM Ceahlăul primeşte vizita liderului, Aerostar Bacău, iar FC Ozana Targu Neamt va juca în deplasare cu CSM Paşcani. În celelalte dispute din etapa a IV-a s-au înregistrat următoarele rezultate: (vineri) CS Sporting Lieşti- ACS Şomuz Fălticeni 1-1, Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 3-2; FC Botoşani 2 – CSM Paşcani 4-2; (sîmbătă) Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 1-1; KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Bacău 0-0; Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava 2-3; CSM Focşani – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 1-0 şi SC Oţelul Galaţi – Huşana Huşi 2-0. În derbiul rundei, Aerostar – Bucovina Rădăuţi, chiar dacă scorul este strîns, băcăuanii n-au tremurat în ceea ce priveşte victoria, ei marcînd în minutele 3, 57 şi 64, iar oaspeţii în minutele 22 şi 90+2.