Fotbal

Ceahlăul şi FC Ozana, victorii cu mari emoţii

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ noua echipă a CSM Ceahlăul a cîştigat in extremis cele trei puncte ale jocului cu Ştiinţa Miroslava, scor 2-1 ■ golul victoriei a fost marcat în prelungiri ■ după multă vreme, în tribune a fost prezent şi fostul primar, Gheorghe Ştefan ■ la debutul în Liga 3, Ozana Tîrgu Neamţ s-a impus în faţa unei pretendente la promovare, CSM Focşani ■

Debutul celor două echipe ale judeţului în noul sezon al Ligii 3 de fotbal a fost făcut cu dreptul, atît de CSM Ceahlăul, cît şi de FC Ozana. Şi era păcat să fie altfel, de vreme ce, în tribunele de la Piatra Neamţ şi Tîrgu Neamţ publicul a revenit cu speranţe mari şi a creat o atmosferă de sărbătoare. Sîmbătă, sub Pietricica, interesul celor circa 700 de spectatori a fost de a vedea la treabă o echipă mult schimbată faţă de sezonul trecut (cu doar 4 jucători din vechea gardă din primii 11) şi un nou antrenor pricipal, Ştefan Stoica. Adversarul, Ştiinţa Miroslava, a pus destule probleme gazdelor în prima repriză, dar, după 45 de minute scorul era neschimbat, 0-0. Actul secund a venit cu multe faze spectaculoase, o luptă aprigă între cele două formaţii, dar şi goluri. Mai întîi au înscris pietrenii, prin Arsene Luboya (’53), un jucător ce a plăcut tuturor prin angajament şi determinare. Finalul avea să fie însă pe muchie, după ce oaspeţii au egalat în minutul 68, în urma unei lovituri de la 11 metri executate de Eduard Sandu. În loc să-i motiveze, golul le-a dat oaspeţilor semnalul că pot apela la trageri de timp. La capătul fiecărei acţiuni de atac a galben-negrilor, ieşenii cădeau acuzînd crampe musculare, aşa că cele 5 minute de prelungiri dictate de arbitrul partidei au fost pe deplin justificate. Cu publicul în spate, jucătorii biciuiţi de pe margine de Ştefan Stoica au înclinat terenul spre poarta ieşenilor. La penultima fază a jocului oaspeţii putea da lovitura, însă, pe contraatacul ce a urmat, un alt jucător francez, Yoann Fellrath, a înscris pentru 2-1 eliberînd euforia victoriei, un sentiment regăsit după mult timp în tribunele din Piatra Neamţ. S-a bucurat alături de suporteri şi Gheorghe Ştefan, fostul primar şi ex- preşedinte de onoare al echipei FC Ceahlăul, Pinalty luînd loc în mijlocul spectatorilor de la tribuna I. „Este îmbucurător că am început cu dreptul nu numai pentru mine, ci şi pentru clubul CSM Ceahlăul Piatra Neamţ şi pentru băieţii care au venit la această echipă. Ştiţi şi dumneavoastră că atunci cînd vin din altă parte foarte mulţi jucători noi, foarte mulţi străni între ei, cînd începi cu dreptul parcă şi psihicul e altul şi lucrurile se aşează mai repede în bine. Nu am jucat un fotbal cum mie îmi place, adică puţin mai repede, însă se vede că lipseşte rezistenţa de joc. Sînt foarte mulţi jucători din primul 11 care nu au nici un meci de verificare măcar, au venit pe ultima sută de metri, însă asta e viaţa, din mers trebuie să facem să meargă lucrurile mai bine şi cred că avem potenţial. Sper ca în două-trei etape o să se aşeze aşa cum trebuie şi oamenii din Piatra Neamţ să vadă un fotbal frumos, de atac şi să ne iese aşa cum trebuie, cum îi stă bine oraşului şi echipei. Eu tot timpul am crezut în victorie, dacă nu aş fi crezut nu mă apucam de această meserie care e foarte grea. Toată lumea vrea repede, dar la fotbal trebuie nişte automatisme care nu vin într-o zi sau două, e nevoie de timp. Sînt pozitiv însă în ceea ce priveşte viitorul echipei, pentru că îi văd pe jucători că se antrenează aşa cum trebuie, motoarele sînt la maxim. Noi nu ne pregătim pentru două meciuri, ci pentru un campionat lung în care trebuie să arătăm pe zi ce trece că sîntem mai buni“, a declarat imediat după jocul de sîmbătă, antrenorul Ştefan Stoica. Acesta a folosuit în meciul cu Ştiinţa Miroslava următoarea formulă de echipă: Barna – Fomba, Jalbă, Andreş, Keita M, M’Barga, Luboya, Toma, Pîntea, Fellrath, Petra. Antrenorul oaspeţilor, Florin Croitoru (fratele lui Marius Croitoru, de la FC Botoşani) a caracterizat astfel jocul de sîmbătă: „Au fost multe ocazii şi de o parte, şi de alta. În ultima fază noi am ratat şi pe contraatac am luat gol. A fost un spectacol pentru toată lumea care a fost la stadion. Ceahlăul a arătat mai bine decît în meciul amical pe care l-am disputat în vară, au tratat meciul mai serios de data asta“. Vineri seară, de la ora 18.00, în deschiderea rundei inaugurale a Ligii 3, FC Ozana Tîrgu Neamţ a reuşit să se impună pe teren propriu, cu 1- 0 contra celor de la CSM Focşani 2007. Victoria a venit la capătul unei partide în care gazdele şi-au dominat în multe momente adversarul, unul valoros şi incomod, însă prospeţimea şi dorinţa mai mare a tîrgnemţenilor a făcut ca toate cele trei puncte să rămînă sub Cetate. Meciul, disputat în prezenţa unei asistenţe de circa 500 de spectatori, a început cum nu se putea mai bine pentru echipa antrenată de Daniel Zavate. Chiar în debutul partidei, mai exact în minutul 5, Andu Moisi a deschis scorul, după ce a deviat în poartă o minge centrată de la colţul terenului de către Apostol. La pauză, tabela avea să arate 1-0, rămînînd neschimbată pînă la finalul partidei, în ciuda cartonaşului roşu (două galbene într-un interval de 5 minute) primit de Aristide şi ocaziei foarte mari ratate de către oaspeţi în chiar ultima fază a jocului, portarul Bîlbă intervenind providenţial într-o fază de unu la unu cu nou- intratul Ştefan Burghiu. Echipa de la poalele Cetăţii Neamţului a debutat pozitiv în noul sezon al eşalonului terţ fotbalistic, după o partidă în care a reuşit să îsi subordoneze adversarul, unul mult mai experimentat, media de vîrstă a tîrgnemţenilor fiind de doar 22 de ani. Antrenorul principal Daniel Zavate a aliniat următoarea formulă de joc: Bîlbă – Balint, Moisi, Rusu, Huţanu, Popa (Aristide), Şerban, Vavriţa (Furtună), Asăvoaei, Apostol (Ignea), Zaharia. „Mă bucur că jucătorii au respectat exact sarcinile trasate, prima fiind să nu primim gol, iar dacă reuşim acest lucru la nivelul acesta ocaziile se ivesc. Sînt de părere că scorul putea să fie mult mai mare pentru noi, dar am reuşit să marcăm doar un gol. Mă bucur că am reuşit să punem în practică ceea ce ne-am propus“ a declarat la final Daniel Zavate, antrenorul principal al echipei FC Ozana. „A fost un meci foarte dificil, mai ales pentru noi, în condiţiile în care sîntem o echipă nou promovată şi am întîlnit în chiar prima etapă unul dintre cei mai grei adversari. Băieţii au făcut un joc impecabil, singura ocazie practic a celor de la Focşani venind în minutul 96. Consider că am dominat jocul, am fost mai proaspeţi, am fost peste ei şi atunci cînd există dăruire şi seriozitate, rezultatele vin. Referitor la eliminarea lui Aristide, cred că a fost foarte uşor acordată, în cinci minute să arăţi două galbene pentru atacuri la limită mi se pare prea mult, pe toată durata jocului s-a văzut o oarecare adversitate din partea arbitrilor“ a precizat şi Andrei Victor Isache, preşedintele echipei Ozana la finalul partidei. Rezultatele complete ale etapei I din Seria I a Ligii 3: vineri, 23 august: FC Botoşani II – Aerostar Bacău 1-3; Ozana Tîrgu Neamţ – CSM Focşani 1-0; CSM Bacău – Şomuz Fălticeni 0-1; sîmbătă, 24 august: CSM Ceahlăul – Ştiinţa Miroslava 2-1; CSM Paşcani – SC Oţelul Galaţi 1-2; Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – KSE Tîrgu Secuiesc 0-0; Foresta Suceava – Sporting Lieşti 3-0; Huşana Huşi – Bucovina Rădăuţi 0-1.