Actualitate

Roman: Sute de ciclişti la MTB Maraton

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ au fost şase curse pe diferite trepte de dificultate ■ s-a organizat şi o cursă a scaunelor cu rotile ■

MTB Roman Maraton, ediţia a II-a, a adus la start în Ştrandul Municipal, pe 13 iulie peste 400 de participanţi, ciclişti de performanţă şi zeci de persoane cu handicap locomotoriu, aflaţi în scaune cu rotile. Evenimentul a fost un succes, atît ca participare, cît şi ca atmosferă. Rezultatele înregistrate anul trecut au determinat ca ediţia a II-a să fie înscrisă în Cupa Moldovei MTB. Concursul a avut şase curse pe diferite trepte de dificultate: Traseul Lung: 75 km – elevaţie de 1.500 metri, traseul scurt – 45 km – elevaţie 700 m, Cursa popular – 25 km – elevaţie 200 m, Traseul Family (adulţi şi juniori) – 25 mm – elevaţie de 200 m, Traseul Juniori (10-14 ani) – 5 km şi Traseul 3- 9 ani. Competiţia a început cu partea destinată cîtorva zeci de persoane cu handicap. Întrecerea a fost organizată clubul MTB Roman, cu sprijinul primarului Lucian Micu, care a asistat la decernarea premiilor, tot la ştrand. La debut, organizatorii au oferit două diplome: una Primăriei Roman şi una CSM Roman, pentru sprijinul acordat în organizarea competiţiei. „Cel mai bun timp la adulţi a fost obţinut de băcăuanul Bogdan Duca, care a cîştigat cursa şi anul trecut. Important este faptul că a fost o vreme splendidă, iar la secţiunea Junior (copii 10 şi 14 ani) cîştigător a fost Eduard Stoica, de la Asociaţia Iubire şi Speranţă Roman, care a primit de la sponsorii noştri o bicicletă şi echipamentul necesar pentru a putea concura“, au declarat organizatorii. La Roman au sosit ciclişti din Bucureşti, Cluj, Iaşi, Suceava, Galaţi, Botoşani, Focşani şi de la Chişinău. Pe toată lungimea traseelor au existat puncte de hidratare, iar siguranţa sportivilor a fost asigurată de Serviciul Rutier, Jandarmerie, ISU, Poliţia Locală Roman, Serviciul de Ambulanţă, SVSU Roman şi Salvamont Neamţ.