Fotbal

Neamţ: O etapă furtunoasă, Borca redevine lider

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ cele două jocuri din Liga 4 s-au disputat miercuri seară sub ploi torenţiale ■ la Tîrgu Neamţ, pauza dintre reprize a durat...o oră ■ Ozana a încins la limită pe Speranţa Răuceşti, iar Bradu Borca a profitat ■ duminică, liderul se poate schimba din nou după derby-ul de sub Cetate ■

Etapa a 4-a din Liga judeţeană de fotbal a programat miercuri, 29 mai, de la ora 18.00, meciuri aprige la Mădei şi la Tîrgu Neamţ. În ciuda condiţiilor meteo neprielnice (ploi torenţiale), cele două partide au fost duse la bun sfîrşit de jucători şi de brigăzile de arbitri, chiar dacă, sub Cetate, meciul a fost în pericol de a fi întrerupt. După 45 de minute încheiate fără gol între FC Ozana Tîrgu Neamţ şi Speranţa Răuceşti, o rupere de nori a inundat terenul, iar componenţii echipelor au aşteptat o oră să se poată relua jocul. Meciul s-a reluat la ora 19.49 şi, chiar în debutul reprizei secunde, Marian Creţu a înscris (min.47), aducînd astfel victoria la limită a echipei tîrgnemţene, scor 1-0. De înfrîngerea liderului la zi a profitat Bradu Borca, „pădurarii“ reuşind să se impună pe teren propriu cu 4-0 (2-0) în faţa formaţiei Victoria Horia. Golurile au fost marcate de Baboi (’14), Munteanu (’33), Bidan (’75) şi Moisi (’88). De menţionat că şi la Mădei a plouat miercuri seară abundent, însă nu atît cît să fie periclitată desfăşurarea partidei. Cu cele trei puncte, echipa de pe Valea Muntelui s-a reinstalat astfel în fruntea clasamentului, dar momentul adevărului va fi duminică, 2 iunie, de la ora 11.00, cînd „pădurarii“ vor trebui să-şi apere fotoliul de lider pe terenul Cetatea din Tîrgu Neamţ. În cazul în care Ozana va reuşi să se impună în duelul cu Bradu Borca, ierarhia Ligii 4 va avea un nou lider. Tot duminică, de la aceeaşi oră, Speranţa Răuceşti va încerca să se menţină în trio-ul fruntaş şi după meciul pe care îl va susţine în deplasare la Victoria Horia. Lupta pentru titlul de campioană şi dreptul de a participa la barajul pentru promovarea în Liga 3 intră în faza decisivă, cu trei runde rămase de disputat în interval de o săptămînă. Pe 9 iunie se va şti formaţia care va cîştiga întrecerea din Neamţ, aceasta urmînd să întîlnească cea mai bună echipă a Ligii 4 Suceava. Cu trei etape înainte de finalul sezonului din judeţul vecin, locul I este ocupat de Viitorul Liteni, care are 66 de puncte din 27 de jocuri, cu 6 puncte mai multe decît FC Pojorâta. Cele două formaţii se vor înfrunta în ultima etapă, pe 9 iunie, la Pojorâta, dar dacă Viitorul Liteni nu va face vreun pas greşit pînă atunci (în deplasare cu Viitorul Vereşti şi apoi acasă, cu Siretul Dolhasca), jocul de la Pojorâta nu va mai avea practic nici o miză. În al doilea eşalon judeţean din Neamţ, Liga 5, duminică, 2 iunie vor avea loc jocurile tur din etapa play-off, între cele patru fruntaşe ale celor două serii. De la ora 11.00, se vor înfrunta Vulturul Costişa cu Voinţa Valea Ursului, respectiv Arsenal Văleni – Bravo Bodeşti. Gruparea din Văleni a anunţat că meciul considerat pe teren propriu se va disputa la Girov, deoarece baza sportivă „Arsenal“ este impracticabilă din cauza precipitaţiilor abundente căzute în ultima perioadă. Jocurile retur vor fi pe 9 iunie, pe terenurile de la Valea Ursului şi la Bodeşti, urmînd ca duminică, 16 iunie, pe stadionul Moldova din Roman să se dispute finala mică (ora 10.00), respectiv finala mare (ora 12.00).