Fotbal

Neamţ: În Liga 4, Energia a rămas fără… energie

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în două jocuri disputate duminică, favoritele s-au impus pe teren propriu ■ Ozana Tîrgu Neamţ a cîştigat la masa verde deoarece Energia Pîngăraţi nu s-a prezentat la meciul de sub Cetate ■

Etapa a XII-a a Ligii 4 de fotbal Neamţ disputată duminică, 24 martie, nu a oferit rezultate surpriză, aşa cum se putea anticipa, avînd în vedere că fruntaşele eşalonului au evoluat pe teren propriu. Astfel, liderul AS Bradu Borca s-a impus detaşat în meciul cu Victoria Horia, scorul final fiind 7-1. Diferenţa mare s-a făcut însă în repriza secundă, în condiţiile în care, după 45 de minute, muntenii conduceau doar cu 1-0 prin golul înscris de Marius Onofraş. În actul secund, Onofraş şi-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor, alături de colegii Chirilă, Gorea, în timp ce onoarea oaspeţilor a fost salvată de Chiriţă. Ar mai fi de precizat că la jocul disputat pe terenul din satul Mădei a asistat şi antrenorul principal al echipei de primă ligă Poli Iaşi, Flavius Stoican, acesta fiind prezent la Borca alături de echipă pentru un cantonament. La Răuceşti, în primul joc de pe teren propriu din acest an, gazdele de la CS Speranţa au trecut cu 3-1 de Moldova Cordun, dar şi în acest joc, la pauză diferenţa era minimă în favoarea gazdelor (1-0). Reuşitele grupării din Răuceşti au aparţinut lui Sergiu Matei (2 goluri) şi Marius Cucoş. Cele două echipe continuă să conducă clasamentul în primul eşalon judeţean despărţite de numai două puncte. Aproape stă şi Ozana Tîrgu Neamţ, care, după derby-ul încheiat nedecis cu Borca (1-1) din etapa anterioară, erau programaţi în runda din 24 martie tot pe terenul de sub Cetatea Neamţ. Gazdele au cîştigat însă trei puncte fără să transpire, deoarece echipa adversă, Energia Pîngăraţi, nu s-a prezentat la ora jocului (11.00) pe terenul de la Tîrgu Neamţ. Cum formaţia din Pîngăraţi este la a doua neprezentare (prima avînd loc în etapa din 4 octombrie, cînd trebuia să evolueze în deplasare, la Cordun), este iminentă excluderea echipei Energia din actualul campionat al Ligii 4. Dacă se va ajunge aici, eşalonul fotbalistic judeţean se va scurta la doar cinci echipe, din care patru vor merge mai departe în play- off-ul pentru desemnarea campioanei, echipa ce va juca la barajul de promovare în Liga 3 cu cea mai bună formaţie din judeţul Suceava. Etapa viitoare, a XIII-a va avea loc duminică, 31 martie, de la 11.00, conform următorului program de jocuri: Victoria Horia- Speranţa Răuceşti, Moldova Cordun – Ozana Tîrgu Neamţ şi Energia Pîngăraţi-Bradu Borca. În aceeaşi zi, tot de la ora 11.00, va debuta şi returul Ligii 5 (Seria A), acolo unde sînt programate partidele: Zorile Urecheni – ASF Girov; Vulturul Costişa -Viitorul Podoleni; Voinţa Dochia – Bravo Bodeşti; A.S. Grumăzeşti -Flacăra Brusturi şi Stejarul Ţibucani – Ozana Timişeşti.