Fotbal

Neamţ: Derby fără învinşi şi învingători în Liga 4

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ încleştarea dintre Ozana Tîrgu Neamţ şi Bradu Borca s-a încheiat la egalitate, 1-1 ■ Speranţa Răuceşti a profitat de remiza de sub Cetate şi s-a apropiat la un punct de lider ■

Startul sezonului de primăvară în primul eşalon de fotbal al judeţului Neamţ a propus duminică, 17 martie, un prim derby la Tîrgu Neamţ. Sub ochi primarilor Daniel Harpa, edilul şef de la Tîrgu Neamţ şi Ovidiu Geo Niţă, de la Borca şi încurajaţi de un public entuziast, jucătorii formaţiilor FC Ozana şi Bradu Borca s-au înfruntat într-un duel pentru întîietate în Liga 4, meciul contînd pentru etapa a XI-a. După o campanie intensă de achiziţii, echipa locală a dat o replică puternică liderului Ligii 4, însă nu a reuşit să-şi adjudece toate punctele, deşi părea că se va impune la limită. Ambiţionaţi de obiectivul promovării, componenţii celor două grupări au prestat un fotbal încrîncenat, bărbătesc, încheiat la egalitate, 1-1 (1-0), o premieră în acest campionat după ce Bradu Borca a cîştigat precedentele două întîlniri. La finele primei reprize, gazdele au deschis scorul prin Dragoş Patrichi (min.43). În actul secund, acelaşi Patrichi a obţinut un penalty (58), însă arbitrul central Cosmin Apetrei a revenit asupra deciziei după ce s-a consultat cu asistentul Cosmin Cercel. Miza celor trei puncte şi-a pus amprenta asupra jocului ambelor formaţii care, din minutul 77 au evoluat în 10 oameni după eliminările dictacte împotriva jucătorilor Adi Ilie (Bradu Borca) şi Tofan (Ozana), ambii fiind avertizaţi deja prin cartonaşe galbene. Oaspeţii au reuşit să smulgă in extremis un punct în chiar ultimul minut regulamentar de joc, prin reuşita lui Talpan (90), acesta restabilind egalitatea cu un şut în plasa laterală. FC Ozana a evoluat în formula: Iftimie – Dumitru, M. Marin, Ciobotaru, Huţanu, Tofan, M. Popa, D. Şerban, Miron, Creţu şi Patrichi, în timp ce oaspeţii de la Borca au aliniat următorul unsprezece: Hărăguţă – Bulai, Moisii, Adi Ilie, Munteanu, Gorea, Şchiopu, Gavril, Bidan, Onofraş şi Chirilă. De remiza de sub Cetate a profitat Speranţa Răuceşti, care a zdrobit în deplasare pe Energia Pîngăraţi cu scorul de 10-2 (7-1) şi a urcat pe locul II, la doar un punct distanţă de Bradu Borca. În aceeaşi rundă a XI-a, Moldova Cordun s-a impus cu 4-3 (2-1) în faţa unei echipe Victoria Horia care s-a prezentat la meci doar cu 12 jucători. Etapa viitoare va avea loc duminică, 24 martie, de la ora 11.00 după următorul program: AS Bradu Borca – Victoria Horia; Speranţa Răuceşti – Moldova Cordun şi FC Ozana Tîrgu Neamţ – Energia Pîngăraţi.