Fotbal

Final de tur în fotbalul nemţean din Liga 4

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ Bradu Borca şi Victoria Horia au încheiat această primă fază a sezonului cu maxim de puncte ■ fiecare a adunat cîte 33, din tot atîtea posibile ■ în ultima etapă a turului, în cele două serii s-au marcat 66 de goluri ■

În campionatul de fotbal al judeţului Neamţ, ziua de duminică, 10 octombrie, a consemnat, pe lîngă data alegerilor prezidenţiale şi încheierea turului competiţiei. După cum era de aşteptat, cele două grupări care conduc în clasamentele celor două serii nu au avut nici o problemă să se impună în disputele programate, mai ales că au avut meciuri uşoare. De menţionat că Bradu Borca şi Victoria Horia au încheiat această primă fază a sezonului fotbalistic cu maxim de puncte în ierarhie, ambele avînd cîte 33, strînse în unsprezece partide. Formaţia de pe Valea Bistriţei a reuşit marcheze 67 de goluri şi a primit numai şapte, iar cea din localitatea de lîngă Roman de 53 de ori, primind doar 8 goluri. Performeră la acest capitol este însă Moldova Cordun, locul doi în Seria B, ai cărei jucători au înscris de 69 de ori şi au scos mingea din propria plasă de 11 ori. În prima serie, liderul, Bradu Borca, în meciul de pe arena de la Mădei, s-a impus la un scor care scuteşte de orice comentariu, marcînd de opt ori în poarta celor de la Stejarul Ţibucani. Trebuie însă spus că ţibucănenii au expediat de două ori balonul în bară. Tot acasă a avut meci programat şi a doua clasată, Speranţa Răuceşti, care a înscris de şapte ori în întîlnirea cu Flacăra Brusturi. În ceea ce o priveşte pe formaţia de pe locul trei, Bravo Bodeşti a dispus cu 2-1, de Ozana Timişeşti, care era şi a rămas pe poziţia a patra a clasamentului. Într-un derbi al codaşelor, dar şi al zonei, Voinţa Dochia a marcat de nouă ori în meciul din deplasarea de la Girov. Iată ce scoruri s-au consemnat în această rundă în disputele din Seria A, a Ligii 4 Neamţ, la fotbal, una în care s-au înscris de 36 de ori: AS Bradu Borca- Stejarul Ţibucani 8-0, CS Speranţa Răuceşti – Flacăra Brusturi 7-0, Bravo Bodeşti – Ozana Timişeşti 2-1, Zorile Urecheni – Energia Pîngaraţi 1-2, AS Grumăzeşti – Viitorul Podoleni 3-3 şi ASF Girov- Voinţa Dochia 0-9. În etapa de duminică, în Seria B, nu s-au consemnat surprize, în cele şase întîlniri marcîndu-se 30 de goluri. Liderul acestei grupe, Victoria Horia a fost programată să meargă la Stăniţa. Nu a avut probleme în a-şi adjudeca toate cele trei puncte puse în joc, chiar dacă la pauză aveau un avantaj minim, 1-2. În următoarele 45 de minute a mai înscris de două ori, victoria fiind clară. În cel mai interesant duel din Seria B a Ligii 4 Neamţ, Moldova Cordun a întîlnit pe Voinţa Valea Ursului, făcînd rocada în ierarhie, după ce gazdele s-au impus cu scorul de 5-2. Astfel, Moldova a urcat pe locul doi în clasament, iar oaspeţii sînt pe trei, diferenţa dintre cele două fiind de numai un punct. În altă dispută, AS WST Oniceni şi Unirea Trifeşti au remizat, scor 1-1, la pauză fiind 0-0. Fotbaliştii de la Voinţa Ion Creangă au reuşit să învingă în deplasare, în disputa cu ultima clasată din această serie, Moldova Pildeşti. După primele 45 de minute, oaspeţii deja aveau patru goluri marcate, n-au mai reuşit să înscrie, dar au primit trei. Rezultatele complete ale meciurilor din ultima etapă a turului în această grupă sînt: Cetatea Gîdinţi – Vulturul Costişa 2-6, Moldova Pildeşti – Voinţa Ion Creangă 3-4, Stejarul Stăniţa – Victoria Horia 1- 4, WST Oniceni- Unirea Trifeşti 1-1, Siretul Doljeşti- Voinţa Bozieni 1-0 şi Moldova Cordun – Voinţa Valea Ursului 5-2. În ceea ce priveşte fruntaşe din cele două eşaloane ale Ligii 4, AS Bradu Borca are cu trei puncte mai mult decît urmăritoarea sa, Speranţa Răuceşti, iar Victoria Horia s-a distanţat la cinci lungimi faţă de Moldova Cordun. Aşadar, odată cu încheierea turului ediţiei de campionat 2019-2020 din Liga 4 Neamţ, întrecerea se va întrupe pe o perioadă de cîteva luni, startul urmînd a fi în primăvara anului viitor. Urmează a se vedea cîte echipe vor mai fi la debutul returului, circulînd zvonuri că parte dintre formaţii au mari probleme financiare şi dacă nu se găsesc soluţii în pauza competiţională este improbabilă continuarea întrecerii.