Laminorul, meci slab, victorie crucialã

Știre publicată în urmă cu

în data de

• Laminorul Roman – Altay Constanta 1-0 (1-0) • echipa lui Toader Stet si-a mãrit sansele de a evita retrogradarea •

Laminorul Roman a învins, sîmbãtã, 1 aprilie, echipa Altay Constanta, cu scorul 1-0 (1-0). Meciul, în cadrul etapei a XVIII-a, a fost cel mai important si cel mai plin de emotii, pentru banca romascanã, din tot campionatul Diviziei B. Disputatã pe Stadionul Moldova, în fata a circa 300 de suporteri, partida a debutat cu fotbalistii lui Toader Stet în atac. Acestia au cãutat sã marcheze încã din primele minute si sã obtinã, astfel, un avantaj pretios. Nu s-a întîmplat acest lucru, cu toate cã, în minutul 16, Sîrbuscã a lovit mingea, cu capul, din sase metri, dar a trimis-o în bratele portarului constãntean, Puia. În minutul 33, Paraschiv a sutat puternic, de la circa 20 metri, dar a ratat tinta, spre disperarea romascanilor prezenti în tribune. Bucuria a venit în minutul 37, cînd Laminorul a deschis scorul, în urma unei actiuni ce nu se anunta periculoasã. Paraschiv a urcat, de la linia de mijloc, pe partea stîngã a directiei de atac, dupã care a centrat fundasului Codreanu. Acesta, fãrã emotii, l-a învins pe Puia, cu un sut din interiorul careului de sase metri. Cu acest rezultat s-a încheiat prima reprizã. În al doilea mitan, chiar dacã mai mult s-au apãrat, laminoristii au mai fost, de douã ori, în minutele 79 si 89, la un pas de a mãri diferenta pe tabela de marcaj. Popa si Paraschiv nu au „gãsit“ însã spatiul portii. Pînã la urmã, cu toate cã partida a fost lipsitã de spectaculozitate, Laminorul a urcat în clasament, pînã pe locul al XII-lea, si are sanse de a evita retrogradarea. Toader Stet a introdus pe teren, în meciul cu Altay Constanta, urmãtorul 11: Caragatã, Codreanu, Daniel Marin, Sohlein, Dinu, Cozma, Stîngaciu, Sîrbuscã (min. 75 Þapu), Popa (min. 87 Ferariu), Bucovanu (min. 63 Atãnãsoaie) si Paraschiv. Arbitrul central, Mihai Ene, din Bucuresti, a acordat patru cartonase galbene, lui Daniel Marin (min. 25), Dinu (min. 90), Cozma (min. 82) si Paraschiv (min. 46). În etapa a XIX-a, Laminorul va întîlni, în deplasare, pe Forex Brasov.