Actualitate
Vremea nu ne sperie pînă la jumătatea lunii

- spre mijlocul săptămînii se face mai cald, apoi vin ceva precipitaţii -
Iarna cea grea pe care o anunţau specialiştii înainte de începerea sezonului nu vine cel puţin pînă la jumătatea lunii februarie. Prognoza pentru următoarele două săptămîni arată destul de bine în ceea ce priveşte Moldova. În cîteva zile se mai încălzeşte niţel, apoi vin ceva precipitaţii.
„Pe parcursul primei săptămîni de prognoză, valorile termice diurne se vor situa, în medie, între 2 şi 5 grade, cu cele mai scăzute valori la începutul şi sfîrşitul săptămînii. Cele mai ridicate valori se vor înregistra la mijlocul primei săptămîni, respectiv în intervalul 7-9 februarie, cînd vremea va fi caldă pentru această perioadă. În cea de a doua săptămînă nu vor mai fi variaţii termice diurne semnificative, iar media regională maximelor se va situa între 0 şi 2 grade. Temperaturile minime vor fi negative pe aproape întreg parcursul intervalului de prognoză, urmînd a se situa, în medie, între -6 şi -2 grade, cu excepţia datei de 8 februarie, cînd valorile nocturne nu vor coborî sub 0 cel mult 2 grade. Probabilitatea pentru precipitaţii pe arii mai extinse şi mai importante cantitativ va fi ridicată între 7-12 februarie, dar acestea se pot semnala şi în celelalte zile ale intervalului“, conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie care a estimat valorile termice şi precipitaţiile pentru intervalul 5-18 februarie.
Nici ieri nu a fost prea frig în Neamţ, exceptînd Toaca, pe Ceahlăul, la ora 14 termometrele indicînd -11 grade. În teritoriu au fost cam 0 grade, cel mult -1 grad. Nu era vînt decît pe Toaca, motiv pentru care indicile de răcire coborîse pînă la -25 de grade. Cam acelaşi regim termic este valabil şi pentru astăzi, cînd cerul va fi mai mult acoperit şi va fi o maximă de -1 grad, dar ceva mai rece peste noapte cînd se vor înregistra -7 grade. De miercuri, 7 februarie, trecem la temperaturi diurne pozitive, de 2 grade, iar noaptea va fi mai blîndă, cam -2 grade. În perioada 8-9 februarie va fi cel mai cald, cu temperaturi de pînă la 5 grade. Dacă prognoza se adevereşte, în week-end-ul 10-11 februarie ar trebui să ne aşteptăm la ninsori în zona noastră, temperaturi diurne de 1, poate 2 grade şi cel mult -2 grade noaptea.

-
Actualitate2 săptămâni,
Drumul expres, o necesitate: “Am oprit o investiţie de aproape 10 milioane de euro pentru că nu am ştiut ce se întâmplă cu drumul expres”
-
Economie2 săptămâni,
COMES, o nouă reușită în portofoliul de proiecte. Au fost livrate cinci utilaje complexe unei rafinării din România FOTO
-
Politicao săptămână,
Cum au votat nemțenii la primul tur al prezidențialelor. Locurile II-IV au fost adjudecate altfel decât la nivel de țară
-
Actualitateo săptămână,
Nemţenii au votat. Ce spun politicienii. De la vocea poporului la criza politică
-
Actualitate2 săptămâni,
Cât de mult trebuie să mergi zilnic pentru a-ți proteja sănătatea. Răspunsul te va surprinde
-
Actualitate2 săptămâni,
Micii de 1 Mai pot ascunde pericole grave. Ce NU trebuie să cumperi
-
Actualitate2 săptămâni,
Rotary Club Piatra Neamț 2005 organizează Maratonul Muntelui Ceahlău. „E un moment de explorare a unuia dintre cele mai frumoase masive din România” FOTO
-
Actualitate2 săptămâni,
La poale de Ceahlău, Ranger Junior, o altfel de școală. Una extrem de utilă și de actualitate