Voleiul pietrean, în suferintã

Știre publicată în urmă cu

în data de

• VCM Piatra Neamt a pierdut pe propriul teren meciul cu Dinamo Bucuresti, iar Unic la Galati

Cele douã echipe din Piatra Neamt, Volei Club Municipal-LPS si Unic, au pierdut meciuri importante în etapa trecutã, sîmbãtã, 19 noiembrie, fapt ce va conta în lupta pentru clasarea pe locul 4 în campionat, loc ce asigurã prezenta intr-o cupã europeanã. Ambele au înregistrat esecuri cu acelasi scor, 1-3, chiar dacã bãietii au jucat acasã. VCM-LPS Piatra Neamt a fost învinsã de Dinamo Bucuresti, seturile încheinduse astfel: 22, -23, -18, -16. Elevii lui Dan Gavril si Nicu Burus au început foarte bine setul întîi si au reusit o victorie de moral, care ar fi trebuit sã mãreascã încrederea în fortele proprii. Dinamo a intrat în teren pentru setul secund cu douã modificãri, Bobeanu si ridicãtorul american Barnett, schimbãri care s-au dovedit inspirate. Victorie pentru oaspeti în setul secund, iar gazdele au cãzut psihic. Dinamo a continuat sã serveascã foarte bine, a profitat de jocul mai slab la preluare al pietrenilor si s-au impus fãrã mari probleme în seturile III si IV. „Am început mai bine un meci foarte greu. Dupã primul set, în care ne-am respectat fiecare responsabilitãtile trasate de antrenori si sarcinile de joc, nu am mai avut luciditate“, a declarat Stefan Stefurã, jucãtor la VCM-LPS Piatra Neamt. Unul din jucãtorii care au intrat în teren din postura de rezervã si care a schimbat jocul lui Dinamo, Alin Bobeanu, a rãmas plãcut surprins de faptul cã la Piatra Neamt sînt în fiecare an jucãtori tineri care pot evolua la cel mai înalt nivel si a spus cã VCM-LPS este o formatie care meritã locul 4 în campionat. Celelalte rezultate ale primei etape a returului sezonului regulat în Divizia A1 sînt: Remat Zalãu – Stiinta Dedeman Bacãu 3-1, Petrom Ploiesti – VC Rîmnicu Sãrat 3-1, Steaua Bucuresti – U Explorãri Baia Mare 2-3, VCM Tomis Constanta – CSM Danubiu Deltacons Tulcea 3-0. Unic Piatra Neamt a pierdut cu 3-1 (20,14,-21,21) jocul din ultima rundã a turului Diviziei A1, adversar fiind CSU Metal Galati. Cele mai bune jucãtoare de la Unic au fost experimentatele Florentina Nedelcu si Dana Encicã, însã acestea nu au fost ajutate de celalalte fete îndeajuns încît Unicul sã poatã cîstiga. „Primele douã seturi au fost slabe, apoi am avut un set bun, si încã unul slab si asta a fost povestea meciului de la Galati“, a declarat Viorel Rosioru, antrenorul principal al Unicului. Dupã meciul de campionat, formatia pietreanã a jucat ieri si în mansa a doua a primului tur al Cupei României, meci care a fost pierdut cu 0-3, scor înregistrat în favoarele gãlãtencelor si în prima mansã.