Actualitate
Va „curge sânge” la CJ? Trebuie reduse peste 70 de posturi ocupate
Reforma administraţiei locale – atât de promisă şi care s-a lăsat atât de aşteptată – pare că e pe cale să se înfăptuiască.
La CJ-uri şi primării a ajuns un proiect în acest sens, pare-se agreat în coaliţie şi care urmează a fi cât de curând oficializat. Conform declaraţiilor preşedintelui CJ Neamţ, Daniel Harpa, la instituţia pe care o conduce se pune problema reducerii a aproximativ 70 de posturi ocupate, iar alte 30, vacante, ar urma să… „se ducă de la sine”.
„Proiectul, care încă nu e aprobat în Guvern, dar pe care l-am răsfoit în aceste zile, când va fi aprobat vom fi obligaţi să modificăm organigrama în termen de 90 de zile. Sunt mai multe variante de lucru pe care le voi discuta cu aparatul de specialitate şi apoi voi supune aprobării Consiliului Judeţean. Este clar că trebuie să reducem cheltuielile cu 10% şi să facem o reorganizare. Va trebui să tăiem 30% din posturile existente, fie că vorbim de posturi vacante sau ocupate. La un calcul scurt, la nivel de Consiliu Judeţean va trebui să reducem în jur de 72 de posturi dintre cele ocupate. Şi celelalte 30 care sunt vacante, acestea sigur se vor duce de la sine”, a declarat Daniel Harpa, în cadrul emisiunii Revista presei…altfel, la MonitorTV.
Cine va pleca?
Rămâne de văzut care vor fi criteriile după care vor fi aleşi cei care vor rămâne fără posturi, dacă proiectul va fi adoptat. Unii sunt de părere că piloşii vor rămâne şi vor pleca dintre cei ajunşi pe funcţii pe merit, aceştia fiind de altfel şi cei care susţin activitatea în instituţie.
Există şi varianta ca acei care vor pleca de la CJ să ajungă prin alte zone bugetare, însă doar în măsura în care vor fi identificate astfel de „oportunităţi”.
Nici reducerea posturilor vacante nu se va lăsa fără lacrimi. Din partea celor care vor rămâne fără şefie, acesta fiind şi unul dintre motivele pentru care aceste posturi erau ţinute măcar şi pe hârtie. Ca unii să fie şefi şi evident să încaseze salarii ca atare.
Lasă un răspuns
-
Actualitate2 săptămâni,Consilier ameninţat să fie exclus din partid
-
Actualitate2 săptămâni,Primăriile vor putea plăti salariile cluburilor sportive private. Ce prevede inițiativa legislativă
-
Actualitate2 săptămâni,Futsal Ceahlăul – semifinalistă a Cupei României U19
-
Actualitate2 săptămâni,Postul Mare: coborârea minții în inimă prin pocăință
-
Actualitateo săptămână,HC Pietricica, 10-0 și clasare pe locul 4
-
Politica6 zile,Donald Trump ne transmite că România trebuie să-şi aleagă un alt preşedinte
-
Actualitate2 săptămâni,Lovitură pentru pensionari. Anunțul ministrului Finanțelor despre situația pensiilor pe 2026
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – înfrângere previzibilă cu Voluntari. Gol de generic marcat de juniorul Patrichi

Nae Roman
17 februarie 2026 at 6:25 PM
Bugetarii au devenit… bugetofagi !
Mai puține birouri, cozi mai… scurte !
Decât mulți și…., mai bine puțini și… buni !
NB Problema e „cine vor fi cei… aleși ”? Sau „cine va alege”?!