Contactează-ne

Actualitate

Urmărit internaţional după o infracţiune în Germania

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ bărbatul este acuzat de tentativă de furt ■ el a fost capturat în baza unui mandat european de arestare şi este posibil să fie extrădat ■

Un bărbat, de 33 de ani, din Roman, căutat de autorităţile judiciare din Germania, în baza unui mandat european de arestare, a fost depistat de poliţiştii din Neamţ. Acesta era urmărit pentru săvîrşirea infracţiunii de tentativă de furt.

„La data de 18 mai a.c., în baza activităţilor specifice desfăşurate, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Neamţ au depistat un bărbat, de 33 de ani, care era urmărit la nivel internaţional. Pe numele acestuia era emis un mandat european de arestare de către autorităţile judiciare din Germania.

Bărbatul este cercetat pentru comiterea infracţiunii de tentativă de furt“, conform unui comunicat al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Neamţ. Faptele romaşcanului peste hotare au avut loc în urmă cu mai bine de un an. Conform documentelor remise de autorităţile judiciare străine, totul s-ar fi întîmplat pe 24 martie 2020.

În timp ce se afla pe teritoriul Germaniei, bărbatul în cauză ar fi escaladat balustrada unui imobil, unde ar fi încercat să pătrundă prin forţarea uşii. Întrucît nu a reuşit a părăsit locul faptei la scurt timp. Nemţii nu au ţinut cont de faptul că jaful nu a reuşit şi a rămas în stadiul tentativei şi au încercat să dea de urma făptaşului.

Cînd l-au identificat, acesta nu mai era pe teritoriul statului străin, aşa că pentru prinderea lui a fost emis un mandat european de arestare. Pe 18 mai a fost găsit în Roman, a fost încătuşat şi prezentat de poliţişti procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel Bacău. Magistratul a dispus reţinerea acestuia pentru 24 de ore, fiind încarcerat în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Bacău.

Acesta urmează să ajungă la Curtea de Apel Bacău pentru confirmarea mandatului european de arestare. Dacă judecătorii vor decide să-l priveze de libertate, romaşcanul va fi arestat pentru 30 de zile, timp în care ar putea fi extrădat în Germania, unde va răspunde pentru faptele sale. În cazul în care va fi condamnat la închisoare cu executare, va fi retrimis în România pentru executarea sancţiunii.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending