Actualitate
Transporturi ilegale de lemn la Bicaz: controale, amenzi și dosar penal
Transporturi ilegale de lemn la Bicaz: peste 73 m.c. confiscate și sancțiuni aplicate, în urma unei acțiuni desfășurate de polițiști pentru combaterea infracționalității în domeniul silvic.
Controale pentru combaterea transporturilor ilegale de lemn la Bicaz
La data de 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Bicaz au acționat pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în domeniul silvic și a nerespectării restricțiilor de tonaj au acționat pe raza comunelor arondate în vederea depistării transporturilor ilegale de material lemnos și autovehiculelor care nu respectă regimul de tonaj sau restricțiile de tonaj.
Sancțiuni și cantități importante confiscate
În urma acțiunii au fost aplicate 14 sancțiuni contravenționale, fiind ridicați, în vederea confiscării 73,08 m.c., material lemnos fără proveniență legală.
Exemplu semnificativ din cadrul acțiunii
La data de 19 martie a.c., ora 05:40, polițiștii din cadrul Poliției orașului Bicaz au acționat pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în domeniul silvic.
Astfel polițiștii rutieri au depistat și oprit în trafic, pe strada Piatra Corbului, din Bicaz, o autoutilitară, ce transporta material lemnos.
Deoarece existau suspiciuni cu privire la cantitatea transportată, autoutilitara a fost condusă la Ocolul Silvic Bicaz, iar în urma inventarierii cantității de material lemnos transportate, a rezultat volumul de 2,26 m.c., în plus față de cantitatea înscrisă în avizul de însoțire.
Emitentul avizului a fost sancționat cu amendă, în valoare de 2.000 lei și confiscare fizică a volumului de 2.26 m.c. material lemnos.
Repetarea faptei și dosar penal
În urma verificărilor efectuate în evidențele Poliției orașului Bicaz, s-a constatat faptul că, emitentul avizului a fost sancționat contravențional pentru transportul de material lemnos fără proveniență încă de doua ori în decurs de un an.
În cauză, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de transportul cu orice mijloace de transport al materialelor lemnoase, neînsoțite de avizul de însoțire al materialelor lemnoase sau fără proveniență legală.
-
Actualitate2 săptămâni,Lider PNL Neamţ: „Este datoria noastră, pentru că noi am generat această criză bugetară, să îndreptăm lucrurile”
-
Actualitate2 săptămâni,Leonard Bibirig – cel mai votat membru al CA al Federației Române de Handbal
-
Actualitate2 săptămâni,Prefectul de Neamţ a demisionat. Ce mesaj a avut pentru jurnaliştii din Neamţ
-
Actualitate2 săptămâni,Un fost preşedinte al FC Ceahlăul a plecat la ceruri. „Am trăit momente frumoase lângă echipă”
-
Actualitate2 săptămâni,Previziunile „proorocului” Harpa: Şerban tot ministru, Bourceanu tot prefect
-
Actualitate2 săptămâni,Ray’s Dance, campioni naționali la street dance după un parcurs spectaculos
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – misiune imposibilă la Târgu Mureş
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – înfrângere previzibilă
