Administrație
Tarifele pentru parcări, „preţul” coaliţiei din CL Piatra?

■ liberalii au promis că vor vota împotriva majorării tarifelor la parcări ■ proiectul de hotărîre este susţinut de PMP ■ vor fi "tulburări" în coaliţia majoritară? ■
Parking SA, societate subordonată, cel puţin teoretic, Consiliului Local Piatra Neamţ, vrea să majoreze tarifele pentru parcările de reşedinţă. În acest sens a purtat o corespondenţă cu Primăria Piatra Neamţ şi ca urmare a fost formulat un proiect de hotărîre ce urmează a fi supus votului aleşilor pietreni în şedinţa din 22 iunie. Nu e prima tentativă de acest gen, una similară a existat şi în urmă cu cîteva săptămîni, însă atunci proiectul de hotărîre a picat. De menţionat că pentru şedinţa din 22 iunie proiectul a fost iniţiat de viceprimarul Bogdan Gavrilescu, şeful pemepiştilor nemţeni. În „ograda” cărora, din punct de vedere al influenţei politice, se află societatea Parking. Un lucru arhicunoscut aşa că nu mai are rost să insistăm. Recent, liberalii pietreni au declarat în conferinţă de presă că nu vor vota majorarea de tarife – la 165 de lei/loc de parcare/an pentru persoanele fizice, 350 de lei/pe loc de parcare/an pentru persoanele juridice, şi 50 de lei, tariful pentru blocarea-deblocarea autoturismelor parcate neregulamentar. În acest moment se pot naşte premisele unui joc politic interesant. În Consiliul Local Piatra Neamţ majoritatea, la doar un vot, este deţinută de PNL şi PMP – 12, la 11, PSD şi ALDE. Presupunînd că proiectul de hotărîre privind majorarea tarifelor pentru parcările de reşedinţă va fi votat de consilierii PMP, ar fi de rîsul curcilor să fie altfel, cei de la ALDE şi PSD ar putea face un joc politic ce ar putea pune oarece probleme liberalilor. Adică ar putea vota şi ei pentru majorare, proiectul ar trece şi decontul negativ de imagine ar urma să pice, în mare parte, în ograda primarului liberal şi a echipei liberale, chiar dacă aceştia ar fi minoritari în această chestiune. Pe considerentul că atunci cînd e vorba de măriri de taxe, impozite sau tarife, cetăţeanul îşi îndreaptă în primul rînd nemulţumirea asupra primarului şi a taberei sale, recpeţionaţi ca fiind „la putere”. Sigur că un astfel de scenariu ţine cont exclusiv de jocul politic şi de imagine şi deloc de interesul pietrenilor, însă s-au mai văzut astfel de situaţii în CL Piatra Neamţ, aşa că scenariul nu este cu totul improbabil. Totuşi, cel mai probabil aleşii de la PSD şi ALDE nu vor risca să joace o asemenea carte şi proiectul de hotărîre va pica. E de văzut atunci cît de mare va fi supărarea pemepiştilor, care vor considera oricum că nu au fost susţinuţi în demersul lor de colegii de alianţă, şi poate se vor răzbuna. Lăsînd în minoritate liberalii la unele demersuri viitoare proprii. Revenind la esenţa problemei, majorarea tarifelor la parcările de reşedinţă, sigur că Parking poate veni cu orice motivare, inclusiv că riscă să intre în insolvenţă dacă preţurile rămîn aceleaşi. Însă discuţia, nu doar în cazul Parking, ci al tuturor societăţilor subordonate CL şi CJ, ar trebui să pornească de la alte premise, în opinia noastră. Nu de la cîţi bani au nevoie aceste societăţi pentru a funcţiona. Pentru că aşa s-au transformat de-a lungul timpului în locuri în care au fost angajate tot felul de pile, amante sau rude, pe salarii frumoase, şi în societăţi care au alimentat constant buzunarele unor băieţi deştepţi cu lipici la politicienii aflaţi la putere. Banii fiind furnizaţi de cetăţenii care trăiesc în judeţul aflat în fruntea clasamentului privind românii cu cele mai mici venituri. Discuţia ar trebui pornită de la cît îşi permit cetăţenii să plătească pentru serviciile oferite de aceste societăţi. Ar trebui calculat un tarif pe care pietreanul cu venituri medii să îl poată achita, Parking ar trebui să primească „în plic” acest tarif pe care să îl aplice, după care şefii acestei societăţi ar trebui să-şi dimensioneze cheltuielile, inclusiv cele cu angajaţii, astfel încît să obţină doar un leu profit. Ar fi o răsturnare de situaţie cum însă nu credem să apucăm să vedem în societatea românească: ar transforma aceste societăţi, în marea lor majoritate, din sugative de bani publici şi vaci bune de muls pentru clientela politică în furnizoare de servicii de calitate la preţuri accesibile pentru cetăţean. Că ele, să nu uităm, au fost înfiinţate şi au funcţionat din bani publici. Dar nu credem să apucăm vreunul dintre noi să vedem această frumoasă teorie transpusă în practică. Cel puţin nu cu actuala clasă politică.

Actualitate2 săptămâni,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
Actualitate2 săptămâni,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanţe din partea colectivului COMES SA
Actualitate2 săptămâni,Crima care a șocat Piatra-Neamțul. Rănile descoperite arată violența atacului: polițistul avea răni la cord, jugulară și abdomen
Politica2 săptămâni,Evoluţia suspendării unui preşedinte, de la Traian Băsescu, la Nicușor Dan
Actualitate2 săptămâni,Scenariu politic: guvern de tehnocraţi cu un pseudo-tehnocrat premier
Actualitate2 săptămâni,Karate WUKF. Sportivii de la Sakki International Karate-Do au urcat de 13 ori pe podium la Naționale













