Actualitate
Superstiţii de Făurar

• numele popular al lunii februarie vine de la făurarii care pregăteau fierul plugului pentru arat
Denumirea populară a lunii Februarie mai este şi Faur, Făurar, Fluierar sau Luna Lupilor. Se spune Făurar, după făurarii în fier (fierarii), care pregăteau fierul plugului pentru arat. Este luna cînd gospodarii încep pregătirile pentru muncile cîmpului, lucrul în livezi, gunoitul cîmpului, altoitul pomilor sau răsăditul seminţelor. Superstiţiile sînt legate de prevestirile de timp: dacă va cînta bufniţa, e semn de primăvară timpurie; dacă Faur este urît, luna Mai va fi frumoasă; dacă nu e vifor în Februarie, viforul vine la Paşti; se spune că zăpada de Făurar întăreşte semănăturile. Este obiceiul ca în dimineaţa zilei de 1 Februarie bărbaţii să plece din sat, la vie, şi se numeşte Gurbanul viilor. Ajunşi la vie, fiecare va tăia din vie cîteva corzi cu care se încingeau, dezgropau o sticlă sau o ploscă îngropată de cu toamna, făceau un foc, apoi mîncau şi beau, jucau şi săreau peste foc. La asfinţit, oamenii se întorceau în sat cu făclii aprinse şi continuau petrecerile în familie. Superstiţia spune că nu e bine să începi a lucra, dacă nu dai ceva de pomană. Femeile dau de pomană turte de mălai, la muşuroiul furnicilor, pentru ca lăcustele, gîngăniile, cărăbuşii să nu le strice semănaturile. Ziua de 1 Februarie mai e numită şi Ursina: femeile şi bărbaţii o ţin ca să nu le mănînce ursul vitele. Dacă în ziua asta nu este omăt, atunci se va depune; dacă este, se va topi. Pe 2 februarie, cînd este sărbătorită Întîmpinarea Domnului, numită şi Stretenia, Filipii de iarnă, Martinii de iarnă sau Stretenia gheţii. Stretenia este o zi rea, cu ceasuri rele; cine se naşte în această zi sau face nuntă, nu-i merge bine. Se mai spune că Stretenia este Ziua Babelor şi cine nu ţine Stretenia, n-are spor în casă. Ziua mai este numită şi Martinul mare şi se serbează prin nelucrare, contra lupilor şi urşilor. Dacă la Stretenie e zi frumoasă, atunci pînă la Sfîntul Gheorghe tot aşa va fi, iar dacă numai dimineaţa e frumoasă – adică dacă pînă soarele e sus pe cer, de-şi vede ursul umbra – atunci vremea va fi rea.

Actualitate2 săptămâni,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
Actualitate2 săptămâni,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanţe din partea colectivului COMES SA
Actualitate2 săptămâni,Crima care a șocat Piatra-Neamțul. Rănile descoperite arată violența atacului: polițistul avea răni la cord, jugulară și abdomen
Actualitate2 săptămâni,Scenariu politic: guvern de tehnocraţi cu un pseudo-tehnocrat premier
Politica2 săptămâni,Evoluţia suspendării unui preşedinte, de la Traian Băsescu, la Nicușor Dan
Actualitate6 zile,Ceahlăul – „val” de rezilieri de contracte







