Contactează-ne

Actualitate

Stranierilor, ce nu le place cînd vin acasă

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în faţa edililor din Roman ei s-au plîns că tinerii au transformat strada Anton Pann în pistă de încercare a cailor putere ai maşinilor ■ stranierii cer mai multă amabilitate din partea funcţionarilor publici ■

La recenta întîlnire a romaşcanilor care trăiesc şi muncesc în străinătate cu autorităţile municipiului, dincolo de promisiunile edililor de sprijinire a celor care se vor întoarce acasă, „stranierii“ s- au simţit şi ei datori să facă unele observaţii şi recomandări. Una din cerinţele adresate oficialilor a fost să ofere servicii on-line pentru ca oamenii să nu-şi mai piardă zile din concediu la cozi pentru obţinerea unui document. Ei au recomandat chiar instituirea unei taxe de urgenţă pentru obţinerea unui act. „Pentru a obţine o hîrtie, a plăti o taxă, sau a ridica un document, eşti plimbat prin cîteva birouri, cu atît mai mult cu cît nu ai unde parca maşina. Mai există încă funcţionari publici care privesc cetăţeanul de sus, uitînd că el este plătit să fie în slujba acestuia. Aş vrea să mă întorc acasă, dar mentalitatea personalului din sănătate, învăţămînt, sau a funcţionarului de la ghişeul unde merg să dau bani, mă lasă perplex. Sîntem priviţi de sus, ca pe nişte duşmani. Nu ştiu în ce aş putea investi în România pentru a avea un profit, ştiut fiind că aici, dacă n- ai pile şi relaţii nu te descurci, nu poţi cîştiga, pe bune, o lucrare. Ba, chiar am întîlnit situaţii în care ţi se pun oprelişti, ca vechimea pe care ţi se cere pentru ocuparea unui post. În străinătate te întreabă ce ştii să faci, nu ce vechime ai“, au spus soţii Munteanu, care lucrează în Italia într-o fabrică de vopsele. Primarul Lucian Micu a recunoscut că în ţară există o legislaţie ce ţine seama de vechime la promovarea într-un post. Un alt romaşcan din Diaspora s-a plîns de mulţimea limitatoarelor de viteză din municipiu şi a sugerat autorităţilor locale să amenajeze o pistă de încercare a puterii motoarelor, pentru a evita ca străzi ca Anton Pann să fie transformate în piste de raliuri. Un alt romaşcan care şi-a construit o vilă în strada Primăverii, unde se întoarce vara, în concediu, a cerut asfalarea zonei şi utilităţi care să justifice valoarea impozitului perceput. Încîntat de mulţumirile pe care le-a primit de la cei care au recunoscut că faţa oraşului s-a schimbat în bine, fostul primar Laurenţiu Leoreanu, acum deputat, a cerut românilor care lucrează în străinătate înţelegere în ceea ce priveşte realizarea treptată a investiilor, ţinînd cont de capacitatea bugetară limitată a municipiului. El nu a scăpat prilejul de a le cere românilor să se prezinte la alegeri, avertizîndu-i că sentimentul de lehamite care cuprinde societatea poate crea derapaje la nivel politic, cu influenţe în viaţa de zi cu zi.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending