Contactează-ne

Actualitate

Sterilizare de pisici şi cîini… „domestici“

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ acţiunea se află în plină desfăşurare ■ „Oamenii trebuie să înţeleagă că ei beneficiază de sterilizări gratuite, dar există nişte costuri simbolice pentru munca doctorului care operează animalele“, a precizat Adriana Hârţan, iniţiatoarea acţiunii ■

La Bicaz se află în plină desfăşurare o acţiune de sterilizare a cîinilor şi pisicilor, cu acceptul proprietarilor de animale domestice. Acţiunea se datorează iubitorilor de animale, care văzînd că fenomenul existenţei animalelor în comunităţile locale fără a fi îngrijite de oameni sau administraţiile locale, ba dimpotrivă fiind cel mai adesea agresate, s-au gîndit că se poate face cîte ceva pentru salvarea lor într-un mod civilizat, cu sprijinul medicilor veterinari şi cu costuri minime. Mai precis, prin sterilizare, care stopează înmulţirea lor şi drept urmare aglomerarea fără nici un control a comunităţilor cu cîini şi pisici. La Bicaz, activitatea a fost demarată la 1 iunie, atunci cînd, la propunerea unor bicăjeni, pietreanca Adriana Hârţan, iniţiatoarea unei astfel de activităţi la nivel judeţean, a acceptat invitaţia de a se ocupa şi de sterilizarea animalelor urbei de sub baraj. La prima întîlnire, bicăjenii au purces cu 23 de animale, cîini şi pisici, iar la cea de-a doua, sîmbătă, 6 iulie, cu încă vreo 20 de astfel de animale. Locul derulării acţiunii este la sediul unde fiinţează Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă, mai precis în spatele blocurilor de locuinţe din centrul oraşului. Pentru a afla unele detalii pe această temă am discutat cu coordonatoarea acţiunii, Adriana Hârţan sub a cărei supraveghere se desfăşura activitatea de către cadrele medicale implicate. „Sterilizarea animalelor este o activitate care s-a dovedit a fi civilizată privind tratarea animalelor şi se practică în întreaga lume. Nu sîntem adepţii uciderii animalelor sau ducerea lor în acele adăposturi, unde condiţiile nu sînt deloc bune. La Bicaz este a doua campanie, prima fiind pe 1 iunie cînd au fost sterilizate peste 20 de animale, cîini şi pisici. Oamenii au aflat despre prezenţa noastră la Bicaz de pe Facebook, sau de la vecini, astfel încît, acum, la cea de-a doua întîlnire ne-au aglomerat deja. Oamenii trebuie să înţeleagă că ei beneficiază de sterilizări gratuite, dar trebuie să ştie că există nişte costuri simbolice pentru munca doctorului care operează animalele. Nu există probleme pe tema asta. E adevărat că deocamdată vin la noi bicăjenii, proprietar de animale, care sînt conştienţi de ceea ce se petrece aici. Şi dacă spuneam de gratuitatea sterilizării, vreau să se cunoască faptul că noi lucrăm cu unii sponsori, la rîndu-le iubitori de animale, sponsori din ţară, dar mai ales din străinătate, care aflînd de faptul că eu sînt o iubitoare de animale şi că de mulţi ani încoace mă ocup de îngrijirea lor, au venit, au văzut şi acum împreună facem lucruri bune pe această temă“, aveam să aflăm de la Adriana Hârţan, care pe parcursul zilei de sîmbătă a avut şi unele întîlniri cu copiii Bicazului, iubitori de animale, pentru a dialoga pe tema aflată în derulare în oraşul de sub baraj. De reţinut faptul că ceea ce se petrece la Bicaz, legat de sterilizarea animalelor se bucură de aprecierea publicului, fapt constatat prin numărul mare de oameni care au apelat deja la serviciile doctorului veterinar Andrei Tudor, pentru că de dumnealui au beneficiat bicăjenii cu grijă de animale domestice.

Advertisement

Trending