Contactează-ne

Actualitate

Stegarul de la Piatra, la Iaşi, de Ziua Micii Uniri

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ Neculai Luca a plecat la Iaşi pentru a fi alături de românii ce vor sărbători Ziua Unirii Principatelor Române ■ “eroi au fost, eroi mai sînt”, a transmis pietreanul care a făcut un popas şi la redacţia Monitorul ■

Neculai Luca, preşedintele asociaţiei În Munţii Neamţului, a plecat spre Iaşi, pentru a fi alături de românii ce vor sărbători Mica Unire. Înainte de a porni la drum, a trecut, ca de obicei, pe la redacţia Monitorul de Neamţ şi Roman, pentru a îndemna cît mai mulţi nemţeni să sărbătoarească această zi: “să nu se uite jertfa înaintaşilor noştri care au făcut posibil prin curajul lor să existăm ca neam şi ţară”. Cu steagul său de 10 metri, devenit de acum celebru, Neculai Luca îşi doreşte să ajungă pe 24 ianuarie şi la Focşani, pentru a se întîlni cu alţi camarazi întru simţire românească. “Merg cu mare bucurie la acest eveniment de suflet. Unirea Principatelor a reprezentat pentru noi una dintre cele mai importante realizări din istoria noastră. De aceea, pe pancarta pe care o am cu mine am scris respect. Respect şi recunoştinţă eroilor neamului, înaintaşilor noştri şi făuritorilor Unirii. Am fost şi la Alba Iulia, de 1 Decembrie. Peste 180.000 de oameni au fost prezenţi. Sînt mîndru că am reprezentat şi eu judeţul Neamţ. Sînt momente deosebite, pe care oamenii le trăiesc intens şi frumos. În zilele noastre, parcă politicul a rămas în urma lumii. Nu mai crede lumea în politicieni. Doar în înaintaşii noştrii. Noi avem nevoie de o ţară unită, de o ţară frumoasă, aşa cum ne-au lăsat-o strămoşii noştri. De aceea îi rog pe actualii conducători să lase şi ei ceva frumos în urma lor. Datorită strămoşilor existăm noi ca popor şi de aceea le datorăm recunoştinţă. Şi trebuie să lăsăm şi noi o ţară unită urmaşilor noştri. Noi, ca asociaţie, cu puţinele noastre posibilităţi, am ridicat în judeţ 39 de cruci închinate eroilor şi am făcut şi un monument. Vă spuneam de Alba Iulia, să fi văzut acolo rom=nism autentic. Trebuie să le redăm acestor momente importanţa pe care o au”, a declarat Neculai Luca. Şi nu a plecat spre Iaşi înainte de a ne ruga să mai scriem ceva: “Vă rog eu frumos să scrieţi aşa: eroi au fost, eroi mai sînt. Cît va fi neamul acesta al nostru”.

Advertisement

Trending