Actualitate
Statistici îngrijorătoare: abuzurile asupra copiilor s-au înmulţit în 2025
Abuzurile asupra copiilor s-au înmulţit în 2025, rezultă din datele statistice oferite de DGASPC Neamţ.
Specialiștii Serviciului de asistență și intervenție în situații de abuz, neglijare și trafic din cadrul DGASPC Neamț au instrumentat anul trecut 857 de cazuri de copii aflați în situații de maltratare. În 2024 fuseseră înregistrate 661 astfel de situații, în 2023 – 732 de cazuri, iar în 2022 – 650.
Din punct de vedere al formelor de maltratare a copiilor, anul anterior au predominat cazurile de abuz emoțional și neglijare, urmate de cele de abuz sexual și abuz fizic. În 2025 însă au fost înregistrate creșteri semnificative la anumite categorii de abuzuri, unele dintre cele mai traumatizante și cu efecte pe termen lung astfel: abuzurile sexuale au crescut de la 59 de cazuri în 2024 la 92 în 2025, iar abuzurile fizice, de la 61 de cazuri în 2024, la 82 în 2025.
Prevalența cazurilor înregistrate în anul 2025
- 82 de cazuri de abuz fizic
- 252 de cazuri de neglijare
- 92 de cazuri de abuz sexual
- 296 de cazuri de abuz emoțional
- 32 de cazuri de copii dispăruți
- 53 de cazuri de comportament delincvent
- 34 de cazuri de exploatare prin muncă
- 3 cazuri de abuz instituțional
- 12 cazuri de repatriere
- 1 caz de trafic
Specialiștii DGASPC au propus 87 de măsuri de protecție specială:
- 41 de plasamente în regim de urgență, la asistenți maternali profesioniști din rețeaua de AMP a DGASPC Neamț;
- 41 de plasamente în regim de urgență în cadrul CPRU (centre de primire în regim de urgență);
- 1 plasament în regim de urgență, de tip familial;
- 2 măsuri de supraveghere specializată în cadrul familiei;
- 2 plasamente în regim de urgență la familii de plasament atestate.
„Cifrele confirmă faptul că abuzul asupra copiilor rămâne o problemă gravă și persistentă, cu o tendință clară de creștere, inclusiv în ceea ce privește formele cele mai severe de violență. Numărul mare de cazuri instrumentate și necesitatea aplicării măsurilor de protecție specială arată că, an de an, zeci de copii sunt scoși din mediul familial pentru a li se asigura protecția. Violența nu afectează doar sănătatea fizică a copiilor, ci le marchează profund dezvoltarea emoțională și șansele la un viitor echilibrat. Este grav ce se întâmplă și este absolut necesară responsabilizarea familiei și a comunității pentru a combate acest flagel”, a declarat Cristina Păvăluță, director general al DGASPC Neamț.
-
Actualitate2 săptămâni,Lider PNL Neamţ: „Este datoria noastră, pentru că noi am generat această criză bugetară, să îndreptăm lucrurile”
-
Actualitate2 săptămâni,Leonard Bibirig – cel mai votat membru al CA al Federației Române de Handbal
-
Actualitate2 săptămâni,Prefectul de Neamţ a demisionat. Ce mesaj a avut pentru jurnaliştii din Neamţ
-
Actualitate2 săptămâni,Un fost preşedinte al FC Ceahlăul a plecat la ceruri. „Am trăit momente frumoase lângă echipă”
-
Actualitate2 săptămâni,Previziunile „proorocului” Harpa: Şerban tot ministru, Bourceanu tot prefect
-
Actualitate2 săptămâni,Ray’s Dance, campioni naționali la street dance după un parcurs spectaculos
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – misiune imposibilă la Târgu Mureş
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – înfrângere previzibilă
