Arhivă 2005-2017

Spania a fãcut spectacol, Germania prima în optimi

Știre publicată în urmă cu

în data de

Spania este ultima echipã care la actuala editie a Cupei Mondiale de fotbal a apãrut printre favoritele la cîstigarea titlului suprem. Scorul de 4-0 contra Ucrainei, cel mai mare al competitiei, dar mai ales jocul arãtat de iberici a impresionat în fata unei echipe puternice. „Miercuri au fost douã meciuri spectaculoase: Spania – Ucraina si Germania – Polonia. Spania a impresionat prin joc si prin diferenta mare de scor în fata unui adversar bun, pentru cã Ucraina are în continuare prima sansã la calificarea în optimi în fata celor din Tunisia si Arabia Sauditã. Germania a înregistrat un succes normal, meritat si pentru care a muncit mult. Diferenta micã se datoreazã portarului polonez“, a fost comentariul lui Gheorghe Stefan pe marginea meciurilor din ziua a VI-a a CM din Germania. Spania a punctat prin Xabi Alonso (’13), David Villa (’17, ’48 – penalty), Fernando Torres (’81). Spania a început decisã meciul, în timp ce Ucraina a arãtat tracul debutantei la Cupa Mondialã. Ibericii au deschis scorul prin Xabi Alonso: 1-0 (’13). Peste numai patru minute, Spania si-a majorat avantajul, David Villa avînd noroc la executia din loviturã liberã de la circa 20 de metri. Repriza secundã a început excelent pentru spanioli. Fernando Torres a scãpat spre poartã talonat de Vasciuk, a cãzut în careu si arbitrul Busacca a acordat eronat penalty si eliminare pentru ucrainian. David Villa a marcat: 3-0 (’48). Ucraina a avut o ocazie de gol bunã la sutul lui Voronin (’61), iar Rebrov a ratat si el în minutul 73. Torres a sutat imparabil în minutul 81 pentru 4-0 si Spania se anuntã o nucã tare pentru orice echipã prezentã în Germania. Tot în grupa H Tunisia si Arabia Sauditã au arãtat un fotbal ciudat, cu multe faze hilare, dar si cu goluri spectaculoase si rãsturnãri de scor. S-a terminat 2-2 între cele douã formatii, golurile fiind marcate de Zied Jaziri (’23) si Radhi Jaidi (90^3), pentru tunisieni, respectiv Al Kahtani (’57) si Sami Al Jaber (’84), pentru sauditi. De mentionat cã Sami Al Jaber a intrat în galeria jucãtorilor care au înscris la trei editii consecutive de Cupã Mondialã, dupã cele din 1998 si 2002. Germania este ca si calificatã în optimile de finalã ale Cupei Mondiale la fotbal, dupã ce a învins, miercuri seara, Polonia, cu scorul de 1-0 (0-0), la Dortmund. Unicul gol al meciului a fost reusit de Oliver Neuville (90^2). Polonia a avut un început mai bun decît în fata Ecuadorului, constientã cã avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a pãstra sanse de calificare, dar i-a lispit eficacitatea. Si polonezii si germanii au avut sanse de a înscrie în prima reprizã, însã jocul a fost condus de gazde. Au ratat Zurawski (‘9), Klose (’10), Jelen (’27), si Podolski (’36 si 45^1). La reluare, sutul lui Jelen (’58) de la 20 de metri a fost pe directia lui Lehmann, în timp ce de partea cealaltã tot Klose a expediat un sut de la marginea careului, respins greu de Boruc (’65). Germania a avut douã bare la aceeasi fazã, prin Klose si Ballack (’90), însã norocul nemtilor nu s-a terminat atunci, deoarece douã rezerve au lucrat faza golului victorios: Odonkor a centrat, iar Neuville a reluat la coltul scurt pentru 1-0.