Contactează-ne

Actualitate

Senator de Neamţ – previziuni „sumbre” privind bugetul

Știre publicată în urmă cu

în data de

Senator de Neamţ – previziuni „sumbre” privind bugetul

Senatorul PSD de Neamţ Adrian Păduraru a formulat o serie de previziuni nu foarte optimiste privind adoptarea bugetului.

Acesta a opinat că bugetul de stat ar putea fi votat abia spre sfârşitul lunii martie.

Aceasta în condiţiile în care deocamdată nu a fost iniţiată nici măcar o „simplă discuţie” pe marginea acestui subiect.

„Din păcate nu am început nici măcar o simplă discuţie despre ceea ce înseamnă bugetul de stat pentru 2026. Probabil că undeva până spre sfârşitul lunii martie nu va fi votat acest buget. Suntem pe 13 februarie. Nu avem încă creionat un buget. Eu vorbesc în nişte termeni realişti despre ceea ce se va întâmpla în următoarea perioadă. În parlament bugetul generează o discuţie de minim două săptămâni pe fiecare capitol de buget. Pe mine mă interesează să văd această proiecţie de buget şi să începem nişte discuţii concrete pentru că trebuie să existe acele linii clare de finanţare, de continuare a investiţiilor în infrastructură. Pentru că fără capitole clare pe investiţii nu vom putea să fim ceva mai bine în acest an”, a declarat senatorul Adrian Păduraru în cadrul emisiunii Revista presei… altfel, la MonitorTV.

Din declaraţiile liderilor administrativi locali, aceştia sperau ca până la sfârşitul lunii martie să poată adopta bugetele locale, însă, dacă previziunea senatorului se va confirma, termenul devine unul nerealist. Şi abia prin aprilie am putea avea bugete locale.

Adică la patru luni după… „scripturi”.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending