Actualitate
Să nu faci infarct dacă te caută Interpolul prin sms sau mesaje virtuale!
Să nu faci infarct dacă te caută Interpolul prin sms sau mesaje virtuale! Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) recomandă să nu cădeți în plasa infractorilor on-line și să nu dați crezare tuturor mesajelor pe care le primiți ca fiind din partea unor instituții publice.
Se folosesc de imaginea Interpol sau a Poliției Române
Recomandarea este să analizați cu atenție conținutul mesajului, să verificați adresa reală a expeditorului și să evitați accesarea link-urilor sau atașamentelor suspecte. Marcați astfel de e-mail-uri ca SPAM. „Atacatorii folosesc frecvent identitatea vizuală a unor instituții precum Interpol, Europol, Poliția Română, ANAF sau chiar DNSC pentru a crea aparența de credibilitate în tentativele de fraudă online”, este mesajul transmis de cei de la Securitatea Cibernetică.
Victimele, intimidate prin folosirea de acuzații grave
Având un scenariu bine pus la punct, infractorii ajung să intimideze victimele prin acuzații grave (ex. pornografie juvenilă, pedofilie, exhibiționism, cyber-pornografie) și prin impunerea unui termen scurt de răspuns (48 de ore), pentru a induce presiune și panică.
Odată speriată, capacitatea de analiză a victimei scade, iar atacatorii încearcă să obțină date sensibile printr-un simplu „reply” la mesajul inițial.
Ce e de făcut dacă ați oferit deja datele personale
Dacă ați oferit date personale, de autentificare sau financiare, contactați de urgență banca pentru blocarea cardului, Poliția pentru deschiderea unei investigații și DNSC (prin numărul 1911 sau pe pnrisc.dnsc.ro) pentru a informa și alți utilizatori despre tipul acesta de atac.
(foto generic)
-
Actualitate2 săptămâni,Lider PNL Neamţ: „Este datoria noastră, pentru că noi am generat această criză bugetară, să îndreptăm lucrurile”
-
Actualitate2 săptămâni,Leonard Bibirig – cel mai votat membru al CA al Federației Române de Handbal
-
Actualitate2 săptămâni,Prefectul de Neamţ a demisionat. Ce mesaj a avut pentru jurnaliştii din Neamţ
-
Actualitate2 săptămâni,Un fost preşedinte al FC Ceahlăul a plecat la ceruri. „Am trăit momente frumoase lângă echipă”
-
Actualitate2 săptămâni,Previziunile „proorocului” Harpa: Şerban tot ministru, Bourceanu tot prefect
-
Actualitate2 săptămâni,Ray’s Dance, campioni naționali la street dance după un parcurs spectaculos
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – misiune imposibilă la Târgu Mureş
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – înfrângere previzibilă
