Actualitate
Roman: Premiu pentru bunele practici în administraţie

■ distincţia a fost primită de Primăria Roman în cadrul competiţiei Inovaţie şi calitate în sectorul public la secţiunea Abordări manageriale pentru eficienţă şi eficacitate
Pe site-ul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici (ANFP) din România au fost publicate premiile obţinute de mai multe primării şi direcţii descentralizate ale autorităţilor publice locale, înscrise în competiţia Inovaţie ţi calitate în sectorul public, la care s-au înscris 27 instituţii şi autorităţi publice locale din 17 judeţe ale ţării. Competiţia s-a desfăţurat pe trei secţiuni: Secţiunea 1 – Soluţii moderne pentru creţterea calităţii vieţii, Secţiunea 2 – Abordări manageriale pentru eficienţă şi eficacitate şi Secţiunea III – Etica, parte a culturii organizaţionale. Rezultatele acestei competiţii au fost evaluate la Sîmbăta de Sus, judeţul Braşov, unde în perioada 17-18 octombrie s-a desfăşurat cea de a XII-a ediţie a Conferinţei internaţionale Inovaţie şi calitate în sectorul public, organizată de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici. La manifestare a participat cu un proiect şi Primăria Roman. Premiile au fost acordate în urma evaluării proiectelor depuse de către reprezentanţii mediului academic, ai societăţii civile şi ai mass- media. Evaluarea proiectelor înscrise s-a făcut pe cîteva secţiuni tematice: Soluţii moderne pentru creşterea calităţii vieţii, la care premiul I a fost obţinut de Primăria Cluj, iar premiul II de Prefectura Timiş. În cadrul pilonului II – Abordări manageriale pentru eficienţă şi eficacitate, Romanul a primit premiul III, pentru proiectul Creşterea capacităţii administrative a Municipiului Roman, prin reproiectarea SMC şi Introducerea CAF( cadrul comun de autoevaluare a instituţiilor publice) , proiect implementat de administraţie şi Fundaţia Terra Mileniu III, care a avut o valoare de 417.610,47 lei, cofinanţat din Fondul Soacila European prin Programul Operaţional Capacitate Administrativă 2011-2020. Primarul Lucian Mşcu şi-a exprima satisfacţia susţinînd că: „Este o mîndrie pentru mine, ca primar, dar şi ca simplu cetăţean al Romanului, că, din nou, eforturile echipei din administraţie sînt recunoscute la nivel naţional şi oferite ca exemplu de bună practică pentru alte instituţii. Implementăm cît mai multe proiecte şi programe, astfel încît administraţia să devină un partener real al comunităţii, iar relaţia Primărie – cetăţeni să fie una deschisă spre identificarea de soluţii noi şi rapide în rezolvarea problemelor“. Primăria Roman a urcat pe podium alături de administraţiiu publice din Cluj, Timiş şi Iaşi, care au fost premiate la celelalte secţiuni. „Identificarea şi promovarea exemplelor pozitive ale unor autorităţi şi instituţii publice, astfel încît acestea să poată fi cunoscute, preluate şi implementate la nivelul altora, reprezintă una dintre metodele general recunoscute ca aducînd o plusvaloare reală în cadrul eforturilor de creştere a calităţii serviciilor publice destinate cetăţenilor, pentru dezvoltarea comunităţilor“, se spune în mesajul transmis de preşedintele ANFP, Vasile-Felix Cozma, în cadrul evenimentului. De menţionat faptul că toate proiectele înscrise în această competiţie au primit diplome de bună practică .

Actualitate2 săptămâni,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
Actualitate2 săptămâni,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanţe din partea colectivului COMES SA
Actualitate2 săptămâni,Organizația Seniorilor Social-Democrați Neamț și-a desemnat noua echipă de conducere
Actualitate2 săptămâni,Crima care a șocat Piatra-Neamțul. Rănile descoperite arată violența atacului: polițistul avea răni la cord, jugulară și abdomen
Actualitate2 săptămâni,Scenariu politic: guvern de tehnocraţi cu un pseudo-tehnocrat premier
Politica2 săptămâni,Evoluţia suspendării unui preşedinte, de la Traian Băsescu, la Nicușor Dan













