Contactează-ne

Actualitate

Pompierii au mers în… biserici

Știre publicată în urmă cu

în data de

Duminică, 1 martie, după oficierea Sfintei Liturghii, în mai multe lăcașuri de cult din județul Neamț au fost organizate activități de informare preventivă dedicate credincioșilor, conform ISU Neamţ.

Acestea au avut ca scop transmiterea unor mesaje esențiale pentru prevenirea incendiilor la locuințe și în gospodării.

În cadrul acestor prezentări, s-a pus accent pe utilizarea în condiții de siguranță a surselor de încălzire, a instalațiilor electrice și de gaze, pe supravegherea permanentă a copiilor, precum și pe adoptarea unui comportament adecvat în cazul producerii unor situații de urgență.

„Prin activitățile desfășurate în colaborare cu preoții, ne dorim să fim mai aproape de comunitate și să contribuim activ la creșterea gradului de siguranță al cetățenilor din județul Neamț.

Mesajele preventive adresate credincioșilor au fost elaborate de colegii din cadrul Inspecției de Prevenire și transmise Protopopiatelor Piatra-Neamț, Roman, Târgu-Neamț, Roznov și Ceahlău, precum și Decanatelor Piatra-Neamț și Roman.

Tot în acest context, preotul militar Bența Alexandru a participat la ședința lunară administrativă a Protopopiatului Piatra-Neamț, unde a prezentat o serie de recomandări pentru a fi aduse la cunoștința enoriașilor privind comportamentul adecvat în cazul producerii unor situații de urgență.

Mulțumim preoților pentru sprijinul acordat în diseminarea mesajelor preventive și pentru implicarea constantă în informarea comunității”, au transmis reprezentanţii ISU Neamţ.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending