Eveniment
Piatra Neamţ: Şi-a tăiat gîtul şi s-a aruncat de la etaj
■ un pietrean de 38 de ani, efectiv şi-a dorit s-o termine cu viaţa ■ prima dată s-a tăiat cu un cuţit, provocîndu-şi o rană în zona gîtului ■ apoi, probabil de durere, sau din dorinţa de termina ce a început, s-a aruncat de la etajul III ■
Anchetatorii pietreni trebuie să stabilească cauzele şi condiţiile în
care un bărbat şi-a pierdut viaţa în zorii zilei de 24 septembrie 2018.
Evenimentul a fost anunţat prin numărul unic de urgenţă 112, în
jurul orei 6.25, cînd corpul pietreanului de 38 de ani a fost găsit pe
caldarîmul din faţa blocului în care locuia, în cartierul Mărăţei, în
apropiere de sediul Inspectoratului Teritorial de Muncă. La faţa
locului au ajuns criminaliştii dar şi cadrele de la Serviciul de
Ambulanţă, însă nu s-a mai putut face nimic pentru victimă. La scurt
timp de la apariţia forţelor de intervenţie, la locul tragediei a venit şi
tatăl celui decedat. Cei doi bărbaţi, fiu şi tată, locuiau împreună, însă
în acea zi părintele plecase de acasă înainte de ivirea zorilor, se
pare pînă în piaţă. Cercetările efectuate au stabilit că victima ar fi
încercat să se sinucidă cu un cuţit, armă pe care poliţiştii au şi găsit-
o în casă. Şi-a provocat o leziune în zona gîtului, nu şi moartea,
motiv pentru care s-a aruncat pe geamul imobilului în care locuia,
de la etajul III. „Nu există indicii că ar fi vorba de o agresiune, ci se
pare că ar fi încercat să se sinucidă cu un cuţit, nu a reuşit, apoi s-a
aruncat pe geam. În cauză a fost întocmit un dosar penal de moarte
suspectă şi aşteptăm rezultatul necropsiei“, a declarat procurorul
George Laurenţiu Darie din cadrul Parchetului de pe lîngă
Judecătoria PIatra Neamţ. Cel mai probabil, atunci cînd legiştii vor
comunica cauza morţii, dosarul va fi închis, de la bun început fiind
eliminată ipoteza unei agresiuni. Din toată această tragedie reiese
faptul că pietreanul a dorit să se sinucidă, dat fiind modul cum a
procedat şi nu doar să atragă atenţia că ceva îl supără sau că are
probleme. Necropsia va evidenţia şi dacă victima era sub influenţa
alcoolului sau a vreunei substanţe interzise. În altă ordine de idei,
fără a pune la socoteală nenumăratele tentative, sinuciderea
continuă să fie o formă de moarte violentă des întîlnită în rîndul
nemţenilor, anual fiind cîteva zeci de cazuri. Cei mai mulţi recurg la
spînzurătoare, iar alţii s-au aruncat de la înălţime, au înghiţit
substanţe toxice, medicamente, s-au aruncat în apă sau sub roţile
trenurilor. Referindu-se la cei cărora le încolţeşte în minte ideea
sinuciderii,
psihiatrii spun că unele persoane ameninţă dar nu o fac, dorind
astfel să atragă atentia asupra suferinţei lor, iar altele trec la fapte
alegînd metode fără scăpare. „Numărul bărbaţilor care se sinucid
este mult mai
mare decît cel al femeilor din cauza consumului exagerat de alcool,
pe
de o parte, iar pe de alta, din cauza depresiilor de care suferă. Nu
numai că nu le tratează, dar nici nu acceptă ideea că le au. După ce
trece efectul euforizant al alcoolului, apare o stare de depresie
accentuată şi, de aici, sentimentul de culpabilitate şi inutilitate.
Ritmul
vieţii s-a schimbat, problemele societătii românesti sînt din ce în ce
mai multe şi mai grave, iar oamenii nu le pot face faăă, nu se pot
adapta. Deşi afectiunile psihice, adică bolile sufletului, sînt tot mai
des întîlnite în rîndul populatiei, adresabilitatea către psiholog şi
psihiatru continuă să fie scăzută. Prejudecata că dacă mergi la
psiholog sau psihiatru eşti nebun, ca atare, eşti stigmatizat de către
cei din jur, continuă să întunece mintea românilor. Iar efectele se
văd – tot mai multe relaţii interumane deteriorate, divorţuri multe, la
fel şi tentative de suicid şi sinucideri“, declara pentru Monitorul un
psihiatru pietrean.
Tor statistic, cifrele arată că cele mai multe acte de sinucidere se
produc în mediul urban. În ceea ce priveşte cauzele sinuciderilor,
pe primul loc se află conflictele familiale, urmate de afecţiunile
psihice. Pe fondul unui psihic labil, ori de vreun eveniment nefericit
legat de un scandal familial sau de locul de muncă, se poate instala
o stare de depresie profundă. De aici şi pînă la comiterea gestului
fatal nu este decît un pas. În topul celor care au predispoziţie
pentru suicid sînt persoanele deprimate, alcoolicii, consumatorii de
droguri, văduvii, bătrînii, adolescenţii şi necăsătoriţii.

-
Actualitate7 zile,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
-
Actualitateo săptămână,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
-
Actualitateo săptămână,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
-
Actualitate2 săptămâni,Nouă înșelătorie în numele ANAF. Escrocii invocă impozite plătite în plus
-
Actualitate2 săptămâni,Sportivii de la Recorder Athletes Piatra Neamț au strălucit la Campionatul Național de Karate IKU
-
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanțe
-
Actualitate2 săptămâni,Doi artiști din noua generație lansează un proiect muzical atipic la Piatra-Neamț
-
Actualitate2 săptămâni,Caut premier şi nu găsesc. Toţi to(lo)macii să apeleze la mine…
