Piatra Neamţ: Junii de la futsal iau startul în retur

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ joi seară, de la ora 18.00, pietrenii vor întîlni echipa Colegiului Naţional Nicu Gane Fălticeni

Echipa de juniori a clubului Futsal Ceahlăul, formată din jucători sub 19 ani, reiau astăzi, 14 martie, jocurile din cadrul Campionatului Naţional. De la ora 18.00, la Sala Polivalentă, elevii profesorului Răzvan Lupu vor primi vizita formaţiei Colegiului Naţional Nicu Gane Fălticeni, într-o partidă ce contează pentru etapa a VI-a (prima a returului). Gazdele pornesc favorite în disputa cu „lanterna roşie“ a seriei I şi au ocazia, dacă vor cîştiga meciul, să egaleze la puncte primele două formaţii din clasament. Etapa a debutat luni, 11 martie, cînd CSM Vaslui s-a impus cu un scor ce nu lasă loc de comentarii, în derby-ul disputat în deplasare cu Sănătatea Darabani. În urma victoriei cu 13-3, echipa din Vaslui a egalat la puncte formaţia botoşăneană şi a preluat şefia seriei în clasamentul provizoriu. Al doilea joc al rundei, disputat pe 12 martie, s-a încheiat nedecis, Futsal Poli Iaşi şi Bukovina Vicov, terminînd 5-5. Revenind la formaţia nemţeană, trebuie precizat că debutul acesteia în sezonul competiţional de primăvară a avut deja loc înainte de primul joc din returul de campionat. Săptămîna trecută, Futsal Ceahlăul U19 a evoluat în Cupa României, competiţie în care juniorii pietreni s-au oprit în faza sferturilor de finală. Pe 5 martie, pietrenii au întîlnit în Sala Sporturilor Rákóczi echipa gazdelor turneului, Futsal Klub Odorhieu Secuiesc. Partida a fost una spectaculoasă, cu răsturnări de scor şi momente echilibrate, încheiată cu victoria grupării harghitene, scor 5-3. Golurile pietrenilor au fost marcate de Alex Apostoae, Andrian Tcaci şi Radu Dumitru, toate în prima repriză, atunci cînd oaspeţii au şi condus de două ori, cu 2-1 şi 3-2, dar la pauză situaţia de pe tabelă indica egalitate, 3-3. „Pentru noi urmează meciurile din campionatul regulat unde vom lupta pentru calificarea la Turneul Final al Campionatului Naţional“, anunţau după jocul de Cupă oficialii clubului Ceahlăul. Lupta pentru Cupa României a continuat miercuri şi joi cu fazele semifinale şi finala disputate tot în sala de la Odorheiu Secuiesc, echipa care a cucerit trofeul fiind Informatica Timişoara, învingătoare cu scorul de 5-2 în faţa formaţiei CSM Tîrgu Mureş.