Handbal

Piatra Neamţ: HCF a învins clar echipa Federaţiei

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ Naţional Braşov - HCF Piatra Neamţ 26-33 (10-17), în etapa a II-a a Diviziei A feminine de handbal ■ pietrencele au cîştigat în faţa unei formaţii alcătuite din jucătoare sub 18 ani ale Centrului Naţional de Excelenţă, patronat de FRH ■

Într-o formulă cu multe noutăţi faţă de sezonul trecut, HCF Piatra Neamţ a reuşit în week-end prima victorie din acest sezon al Diviziei A. La a doua deplasare consecutivă, formaţia pregătită de profesorul Dan Valentin a avut de înfruntat pe Naţional Braşov, meciul disputîndu-se pe 14 septembrie, în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi“. Practic, pietrencele au evoluat împotriva unei echipe alcătuită din jucătoare sub 18 ani pregătite de Carmen Buceschi, fosta jucătoare a naţionalei, în cadrul Centrului Naţional de Excelenţă, unitate patronată de Federaţia fe Handbal. După o evoluţie bună, HCF Piatra Neamţ a învins cu scorul de 33-26 (17- 10), profesorul Dan Valentin fiind mulţumit atît de rezultat, cît mai ales de evoluţia elevelor sale. „La Braşov am jucat practic împotriva echipei Naţionalei Under 18 a României, toate aveau pe spatele tricoului numele ţării noastre. Noi am jucat în special prima repriză foarte bine. Am folosit o junioară, Mazilu Antonia, care s-a integrat în jocul colectiv şi a dat 8 goluri, a revenit şi Dorneanu care a înscris şi ea 5 goluri. La înţelegere cu ea, în repriza a doua am apelat şi la Simona Miron, venită după refacere în urma operaţiei la picior. A jucat mai mult în apărare, dar a scăpat şi de două ori în atac şi a şi înscris o dată. Jocul de apărare a fost foarte bun în prima repriză şi de aici am declanşat faza a doua şi contraatacul iar la pauză aveam 7 goluri. Echipa începe să se mişte din ce în ce mai bine, pe măsură ce înaintăm în pregătire“, a declarat antrenorul Dan Valentin, care a rulat topt lotul de jucătoare în meciul e la Braşov: Lujerdean, Bejenaru (portari) – Mazilu (8 goluri), Roşca (6), Dorneanu (6), Petrariu (5), Nica (4), Creangă (2), Dâdă (1), Miron (1) şi Iştoc. La gazde au evoluat: Petre, Ivanov – Borş (8), Havaşi (5), Samson (4), Popica (3), Prescură (3), Bogdan (3), Drăgan. „Sîntem într-un program de pregătire continuă pentru că aveam cam altă echipă faţă de anul trecut; a dispărut Oancea în mod special şi mai avem şi cîteva fete noi. Nu mai sînt nici portarii din anul trecut, dar avem alţi doi portari tineri, sub 18 ani, de perspectivă“, a mai menţionat Dan Valentin. În celelalte două jocuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: CSM Roman – CSM Galaţi 17-32 (10-15) şi Ştiinţa Bacău – Dunărea II Brăila 30-27 (17-14). Runda a doua nu a oferit suprize în Seria A, favoritele impunîndu-se detaşat. Liderul, CSM Galaţi, a reuşit o serie de 11 goluri consecutive între minutele 29 şi 40 în meciul de la Roman, iar în etapa viitoare va da piept cu Ştiinţa Bacău, într-un prim derby al seriei. Tot în etapa a III-a, sîmbătă, 21 septembrie, HCF Piatra Neamţ va evolua pe teren propriu, la Sala Polivalentă împotriva conjudeţenei CSM Roman, iar HC Dunărea Brăila va primi vizita echipei Naţional Braşov, meciul fiind programat în devans (joi, 19 septembrie).