Contactează-ne

Actualitate

Alertă! Pericol biologic în apele din Neamț după viitură! Resturi, leșuri și risc sanitar crescut

Știre publicată în urmă cu

în data de

Pericol biologic în apele din Neamț după viitură

Autoritățile intervin contra-cronometru pentru a elimina riscurile sanitare generate de viitura devastatoare

Pericol biologic în apele din Neamț după viitură – autoritățile trag un semnal de alarmă în legătură cu riscurile grave pentru sănătatea populației, generate de zecile de tone de resturi, deșeuri și animale moarte aduse de viitura produsă în noaptea de duminică spre luni.

Ministrul Mediului: „Trebuie să acționăm în regim de urgență!”

Aflat joi la viaductul de la Poiana Largului, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a declarat că este esențial ca resturile aduse de viitură să fie eliminate rapid din zona afectată.

„Este foarte clar că avem nişte riscuri la care astăzi populaţia este expusă. S-a vorbit mai devreme inclusiv de posibilitatea şi, de fapt, siguranţa că aici, în zona în care ne aflăm, nu sunt doar buşteni, nu e doar lemn, nu sunt doar deşeuri, ci sunt inclusiv animale moarte, leşuri, care reprezintă un risc pentru sănătatea oamenilor dacă vor rămâne aici foarte mult timp”, a declarat ministrul.
„Mă bucur că toate autorităţile deja gândesc mai multe tipuri de soluţii care să fie puse în paralel, în acelaşi timp aplicate, tocmai ca să urgenteze scoaterea acestor deşeuri din această zonă”.

Mobilizare completă, similară celei din timpul inundațiilor

Ministrul Mediului a cerut ca intervenția din aceste zile să fie la fel de amplă și coordonată precum cea din timpul inundațiilor recente:

„Exact aceeaşi mobilizare care a existat pentru a salva vieţile oamenilor, exact aceeaşi mobilizare trebuie să existe şi aici pentru a scăpa de acest risc, pentru că este un risc. Deşeurile (…) reprezintă un risc”, a punctat Buzoianu.

Inventariere a buștenilor: se caută urme ale tăierilor ilegale

Un alt subiect important atins de ministrul Mediului este legat de proveniența buștenilor aduși de viitură. Aceștia urmează să fie inventariați și comparați cu datele din SUMAL:

„Noi, oricum vom şti foarte clar, pentru că deşeurile care sunt luate de aici, buştenii care sunt luaţi de aici, vor fi inventariaţi. Ei se vor pune comparativ cu datele pe care le avem în Sumal. Deci, oricum, în momentul în care vor fi absolut toţi buştenii luaţi de aici, vom avea şi datele să ştim exact câţi au fost legali şi câţi au fost ilegali.”

Pericol biologic în apele din Neamț după viitură

Măsuri locale: baraj de bușteni și testare a apei

Prefectul județului Neamț, Adrian Bourceanu, a confirmat că Direcția de Sănătate Publică va preleva probe de apă în cursul zilei de vineri. Totodată, pentru a opri dispersarea deșeurilor, autoritățile au decis montarea unui baraj provizoriu din bușteni în zona viaductului Poiana Largului:

„Indiferent de rezultate, autoritățile sunt contratimp în lupta cu riscurile biologice”, a avertizat prefectura.

Potrivit instituției, zona afectată – coada lacului de acumulare Izvorul Muntelui – este contaminată cu animale moarte și alte tipuri de deșeuri, existând un pericol biologic clar și iminent.

Advertisement

Trending