Contactează-ne

Actualitate

„Păcăniștii” pietreni nu cred în lacrimi

Știre publicată în urmă cu

în data de

„Păcăniștii” pietreni nu cred în lacrimi (FOTO generată cu AI)

„Păcăniștii” pietreni nu cred în lacrimi. A doua strigare a problemei păcănelelor din Piatra a cam fost cu strigături.

Oameni pragmatici, doar sunt învățați cu cifrele și cu numărat banii, nu cu dramele sociale, patronii sălilor de noroc din Piatra-Neamț i-au cam prins în off side pe reprezentanții administrației locale. Întâlnirea dintre cele două tabere a avut loc joi, 19 martie, și a fost arbitrată de primarul Adrian Niță, care le-a dat și „extemporal” patronilor de săli de noroc: „Eu v-am împărțit niște chestionare astăzi, niște date statistice care să ne ajute să ne formăm o idee tocmai raportat la ceea ce dv susțineți”.

 

Leapșa vorbelor între consilieri și patronii sălilor de noroc

 

Consilierii locali, profesorul Grigoruță Oniciuc și judecătoarea Valentina Baciu, au atacat problema sentimental. Plin de intenții bune, dl Oniciuc a încercat să sublinieze că păcănelele sunt deosebit de periculoase pentru copii.

Puțin mai vehement, dar cu legile la el, unul dintre patroni (susținut și de alții) a subliniat faptul că legea interzice accesul minorilor în sălile de noroc și că nimeni nu-și riscă afacerea permițându-le celor sub 18 ani să joace.

Judecătoarea Baciu a amintit despre dramele întâlnite în sălile de judecată, unde adulți dependenți de jocuri de noroc au ajuns să-și nenorocească familiile pentru a-și satisface viciul.

Nici aceste povești nu i-au impresionat pe păcăniști, care au sărit la atac cu alte vicii la fel de periculoase, precum alcoolul, care nu e interzis pe nicăieri în oraș.

 

Concluzia păcăniștilor: Ursula, bat-o vina

 

Profesorul Oniciuc a încercat să prezinte statistica încasărilor din viciul păcănelelor. Doar că a stârnit revolta în rândul taberei opuse: „informații false și mincinoase. Statistica e pentru on-line”.

Patronii sălilor de noroc susțin că interesul ascuns al închiderii sălilor din oraș constă în mutarea acestei activități exclusiv on-line, câștigătorul final fiind fratele Ursulei von der Leyen, președinte al unui colos pe piața jocurilor de noroc din România.

Mai cu strigături, mai cu povești lacrimogene, ambele tabere au avut dreptatea lor. Păcăniștii susțin că, prin închiderea sălilor din oraș, dispar locuri de muncă și sunt afectați și cei din serviciile conexe (proprietari de spații, pază, contabili etc.). Consilierii rămân la părerea că victimele viciului trebuie ajutate prin prevenție, în primul rând. Doar primarul-arbitru a fost calm, și parcă puțin timorat de cei cu spirit de luptător.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending