Actualitate
Ninsoare abundentă și polei pe drumurile din Neamț

■ autoritățile intervin cu utilaje și material antiderapant ■ două TIR-uri blocate pe o pantă au fost ajutate să continue drumul ■
Astăzi, 5 februarie, județul Neamț a fost acoperit de un strat consistent de zăpadă, iar temperaturile scăzute au favorizat formarea poleiului pe mai multe șosele. În urma acestor condiții meteorologice, autoritățile locale au intervenit prompt pentru a menține circulația în siguranță.
Potrivit informațiilor oferite de Consiliul Județean Neamț, pe întreaga rețea de drumuri județene s-au desfășurat ample operațiuni de deszăpezire și combatere a poleiului. În acest sens, s-au utilizat 30 de utilaje specializate în activități de iarnă, iar pentru prevenirea accidentelor și asigurarea unui trafic fluent, au fost împrăștiate 51 de tone de material antiderapant.
Utilajele de deszăpezire acționează pe majoritatea tronsoanelor de drumuri județene. Până la orele 17.00 au fost semnalate două situații în care utilajele au intervenit în ajutorul unor tiruri care rămăseseră blocate pe o pantă dinspre Borlești spre Tazlău, având cauciucuri necorespunzătoare.
Reprezentanții autorităților județene au transmis că, deși traficul rutier se desfășoară în condiții specifice sezonului rece, toate drumurile județene rămân deschise circulației. Șoferii sunt sfătuiți să conducă cu prudență, să adapteze viteza la condițiile de drum și să își echipeze corespunzător autoturismele pentru iarnă.
C.V.

-
Prima pagină4 zile,
Interlopi din Roman, care șantajau patronii unor săli de „păcănele”, condamnați cu executare
-
Prima paginăo săptămână,
Atenție șoferi! E-sigur este funcțional și-n Neamț. Unde vor fi amplasate noile radare
-
Actualitate2 săptămâni,
Podul de la Girov sau “podul cumătrului”? “Prietenii” de la DRDP Iaşi ştiu de ce întrebăm?
-
Prima pagină2 săptămâni,
Zone mirifice din Neamț, calificate în finala competiției Destinația Anului 2025. Votul tău contează!
-
Actualitate2 săptămâni,
„Trebuie să ne facem cunoscuți!”. Neamțul este prezent la cel mai mare târg de turism din lume
-
Prima paginăo săptămână,
Investiție a Guvernului Japoniei și Ministerului Educației. Tehnologii de ultimă generație la Colegiul de Informatică
-
Prima pagină2 săptămâni,
Despre podul reabilitat și prăbușit în „era” Arsene. Cică-i ritm alert pe noul șantier FOTO
-
Actualitate3 zile,
Leii pietreni, salbă de medalii şi la Campionatul Naţional de Ju Jitsu