Actualitate
Neamţ: Demisie de onoare la vîrful Spitalului Judeţean – “Îmi doresc să fie făcute doar lucruri legale”
■ directorul medical interimar a demisionat ■ printre motivele invocate: divergenţe privind politicile de achiziţii şi de personal ■ “Am încercat să fac un inventar al stocurilor. Nu s-a dorit”, a declarat Cristina Gavriloiu ■
Cristina Elena Gavriloiu, director medical interimar al Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ, a demisionat din funcţie, marţi, 2 iunie. Demisia, una de onoare, a fost motivată prin diferenţe de opinie privind politicile de achiziţii publice şi de personal, adică tocmai “punctele sensibile” atît de discutate în ultima perioadă privind ceea ce se întîmplă de ani buni la Spitalul Judeţean.
“Am avut astăzi o discuţie cu domnul manager, o discuţie principială şi foarte sinceră şi am ajuns la concluzia că nu am cum să fac parte din această echipă şi mi se pare onorabil să plec. Eu îmi doresc transparenţă, îmi doresc comunicare, îmi doresc să fie făcute doar lucruri legale, care să fie în spiritul legii şi nu mi-am dorit niciun pas pe lîngă lege sau în afara legii. Am acceptat acest mandat şi am crezut că putem colabora. Am crezut că pot să schimb ceva în sistem. A fost o comunicare foarte greoaie, cu multe, multe poticniri, iar lucrurile nu au cum să funcţioneze în acest fel.
Eu am încercat să verific orice hîrtie care mi se punea în faţă, am încercat să mă documentez, am încercat să întreb de ce. Am încercat să fac un inventar al stocurilor. Nu s-a dorit. Am încercat să se facă o raportare a stocurilor în timp real şi a consumurilor în timp real. Să nu facem cheltuieli nejustificate, să ne drămuim foarte bine banii ca să ne ajungă pentru alte investiţii mult mai importate.
M-a preocupat în principal folosirea judicioasă a banului public. Eu sînt un om demn şi onest şi vreau să plec cu fruntea sus. Am propus într-o zi să mergem într-un control, am fost refuzată. Am cerut notă de fundamentare pentru fiecare referat care s-a făcut. Foarte greu am obţinut aceste note de fundamentare. N-am apucat să le verific pe toate. Am simţit însă că deranjez şi că ar fi cazul să nu mai pun întrebări”, a declarat pentru Monitorul Cristina Gavriloiu.
Reamintim că la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ a fost o adevărată nebunie privind schimbările de manageri în ultimele luni. În plină epidemie de COVID-19, spitalul a trecut în subordinea Ministerului Sănătăţii şi la conducere a venit doctoriţa Daniela Marcoci. A reuşit să evite să devenim un caz Suceava 2, dar a anunţat că va pleca de la conducere cînd starea de urgenţă va lua sfîrşit. S-a ţinut de cuvînt şi în locul ei a fost numit Marius Ghineţ, din echipa căruia a făcut parte şi directorul medical Cristina Gavriloiu.
Ghineţ, contestat copios pentru că s-a ocupat o perioadă şi de o afacere cu pompe funebre, a făcut, public, o promisiune: că va clarifica acuzele apărute în spaţiul public că la spital s-ar petrece lucruri nu tocmai curate legate de anchiziţii, de angajări, etc. N-a mai apucat să facă promisa conferinţă de presă pentru că spitalul a revenit în subordinea Consiliului Judeţean Neamţ şi a fost înlocuit cu doctorul Silviu Dan Verzea. Însă director medical a rămas Cristina Gavriloiu. Pînă marţi, 2 iunie, cînd a demisionat, spunînd: “Am simţit că deranjez şi că ar fi cazul să nu mai pun întrebări”.
Însă întrebările abia acum apar. Iar, din declaraţiile directorului demisionar, rezultă foarte clar că oricine pune întrebări legate de achiziţii, stocuri, cheltuirea banului public în spital deranjează foarte tare. Poate vin oarece procurori să pună astfel de întrebări? Sau mafia despre care se vorbeşte la nivelul Spitalului Judeţean este mai tare decît orice Parchet şi procurorii vor şi ei “convinşi” să plece repede sau să nu mai pună întrebări?
Pînă una, alta, un lucru pare a fi foarte clar: echipa Ghineţ a deranjat pentru că a vrut să clarifice aspecte legate de achiziţii şi angajări, partea cu pompele funebre a fost doar cancan.
-
Actualitate3 zile,
MARSAT SA Roman
-
Actualitate2 săptămâni,
Criza de personal din MAI: 6000 de pensionări în 2024 și un deficit istoric
-
Prima pagină2 săptămâni,
„Ordonanța trenuleț” lovește cumplit și în Educație
-
Actualitate2 săptămâni,
Tatiana Bălău aduce acasă Premiul de Excelență, purtând tradițiile românești până la Montreal
-
Actualitate2 săptămâni,
Un cal a fost salvat dintr-un bazin în comuna Bârgăuani
-
Actualitate2 săptămâni,
Autostrada Unirii: CNAIR amână decizia pentru Lotul de Munte Pipirig-Leghin
-
Actualitate2 săptămâni,
Impozitul auto 2025: la Neamț creșterea este zero %, conform calculweb.net
-
Actualitate2 săptămâni,
Jandarmii au salvat un bărbat de 81 de ani căruia i s-a făcut rău la slujba de Bobotează în Piatra Neamț