Contactează-ne

Actualitate

Neamţ: Copiii stranierilor, aşteptaţi acasă să se înscrie la liceu

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ copiii care au studiat gimnaziul în străinătate pot alege licee din România

Inspectoratul Şcolar al Judeţului Neamţ anunţă părinţii şi elevii care au studiat gimnaziul în străinătate şi doresc să se întoarcă în România pentru a urma cursurile unui liceu, sau al unei şcoli profesionale, că primeşte dosarele de admitere la sediul din Piatra Neamţ. „În conformitate cu prevederile Metodologiei privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţămîntul liceal de sat, aprobat prin Ordin al Ministrului din 2010, Comisia Judeţeană de admitere va analiza şi rezolva cazurile speciale ale absolvenţilor învăţămîntului gimnazial care au studiat în străinătate şi din această cauză nu au putut participa la Evaluarea Naţională la finele clasei a VIII-a, despre criteriile de înscriere şi repartizare în clasa a IX-a învăţămînt liceal şi profesional, în anul şcolar 2019-2020 a absolvenţilor care au studiat în străinătate, că repartizarea acestora se va face în funcţie de opţiunile acestora pe locurile libere la învăţămînt liceal sau profesional, exprimate în cererea de înscriere. La înscriere se va ţine cont de media generală de absolvire a învăţămîntului gimnazial, care va fi calculată doar cu rezultatele obţinute în anii de studii parcurşi în România. Se va mai ţine cont şi de rezultatele evaluării la nivelul studiilor gimnaziale efectuate în străinătate. Documentele se vor depune la sediul Inspectoratului Şcolar Judeţean Neamţ, din strada Lt. Drăghicescu nr.4 A, în perioada 25-30 iulie“, a precizat Elena Preda, purtător de cuvînt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Neamţ. Documentele depuse vor fi analizate de către Comisia Judeţeană de Admitere, al cărei preşedinte este inspectorul şcolar general adjunct Ioan Milea. Anual, cam 20-30 de copii care şi-au însoţit în străinătate părinţii, plecaţi la muncă, se întorc să facă studiile liceale în România.

Advertisement

Trending