Contactează-ne

Actualitate

Neamţ: Arestat la domiciliu, dar de fapt în pădure la tăiat copaci

Știre publicată în urmă cu

în data de

Un bărbat în vîrstă de 29 de ani, din Rediu, arestat la domiciliu, a fost prins de poliţişti în timp ce… se întorcea acasă dintr-o pădure cu o căruţă de lemne. “Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Borlești au depistat în flagrant delict, pe raza localității Piatra Șoimului, un bărbat, de 29 de ani, din Rediu, aflat sub măsura preventivă a arestului la domiciliu. La data de 6 martie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Borlești au depistat în flagrant delict, pe raza localității Piatra Șoimului, un bărbat, de 29 de ani, din Rediu, ce transporta cu un atelaj hipo material lemnos. Din verificările efectuate a reieșit că, la data de 6 martie, acesta s-ar fi deplasat cu un atelaj hipo într-un fond forestier aflat în administrarea Ocolului Silvic Roznov, unde, folosindu-se de un motofierăstrău, ar fi tăiat un arbore de esență carpen, pe care l-ar fi sustras cu intenția de a-l transporta la domiciliu. Polițiștii au extins cercetările și au constatat că de la data de 21 februarie, bărbatul se afla sub măsura preventivă a arestului la domiciliu. În urma probării activității infracționale, bărbatul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, sub aspectul comiterii infracțiunii de tăiere ilegală și sustragere de arbori, urmând ca astăzi, să fie prezentat Parchetului de pe lâgă Judecătoria Piatra Neamț cu propunere de luare a unei măsuri preventive”, au comunicat reprezentanţii IPJ Neamţ.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending