Prima pagină
Neamţ: Apă cu ţîrîita, pe motiv de stranieri
■ locuitorilor comunei li se cere să nu mai folosească apa pentru a-şi uda grădinile ■ în perioada 14-21 august apa va fi furnizată cu presiune scăzută ■ primarul comunei găseşte decizia neavenită ■
Conducerea companiei judeţene Apa Serv a lansat un apel către toţi utilizatorii serviciilor sale din comuna Tămăşeni să folosească în mod raţional apa potabilă din reţeaua publică, respectiv să nu folosească apa potabilă şi pentru irigaţii, ci doar pentru băut şi igienă, pentru a se putea asigura furnizarea serviciului în condiţii normale tuturor clienţilor. „În perioada 14-21august 2019 în această comună se va furniza apă cu presiune scăzută, putîndu-se ajunge chiar la întrerupere totală. Conducerea companiei mulţumeşte pentru înţelegere clienţilor săi şi îi roagă să ţină seamă de sfaturile acesteia, ştiut fiind că în această perioadă se înregistrează şi temperaturi extrem de ridicate, care coduc la diminuarea nivelului apei din pînza freatică“, se arată în comunicatul de presă al companiei Apa Serv. Pe de altă parte, primarul comunei Tămăşeni susţine că dintr-o discuţie pe care a avut-o cu directorul Apa Serv, Vlad Angheluţă, ar fi aflat despre faptul că apa livrată comunei Tămăşeni provine din captarea de la Timişeşti, gestionată de societatea Apa Vital Iaşi, şi este furnizată în baza unui contract de livrare semnat între cele două companii. „Nemulţumirile mele şi ale cetăţenilor din comunitate sînt legate de faptul că în luna august, aşa cum se întîmplă în ultimii doi ani, nu avem presiune la apă şi de cîteva zile, mai ales după amiaza nu mai avem apă la robinete. Am purtat discuţii telefonice şi luni şi marţi cu domnul director Vlad Angheluţă şi am aflat că apa care se furnizează în comuna Tămăşeni vine din captarea de la Timişeşti, administrată de Apa Vital Iaşi, companie care nu livrează în această perioadă, în care a crescut consumul de apă, prin venirea acasă a cetăţenilor plecaţi la muncă în străinătate, întreaga cantitate necesară consumului mai ridicat. Domnul Vlad Angheluţă a purtat la rîndul lui o discuţie cu directorul de la Apa Vital care i-a spus că în această perioadă există un contract de livrare zilnică a 60 metri cubi, or’ în această perioadă consumul zilnic s-a mărit cu încă 10 metri cubi de apă, cantitate pe care Apa Vital nu o poate suplimenta. Eu nu cred că este normal aşa ceva, dar nici nu cred faptul că lumea foloseşte apa şi la udatul grădinii. Nu mi se pare normal ceea ce se întîmplă, chiar dacă ar mai fi cîte un cetăţean care udă grădina sau spală maşina. Cred însă că cele două companii ar trebui să discute între ele pentru a se putea suplimenta apa livrată, în aşa fel încît să se asigure necesarul de consum, ţinînd cont de faptul că e ruşinos ceea ce se întîmplă: să nu poată fi asigurată apa necesară. Doar nu aducem apa din Africa, ci doar de la Timişeşti, iar cu cît compania vinde mai multă apă, cu atît încasează mai mulţi bani“, a declarat Ştefan Lucaci, primarul comunei Tămăşeni.
-
Actualitate6 zile,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
-
Actualitateo săptămână,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
-
Actualitateo săptămână,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
-
Actualitate2 săptămâni,Nouă înșelătorie în numele ANAF. Escrocii invocă impozite plătite în plus
-
Actualitate2 săptămâni,Sportivii de la Recorder Athletes Piatra Neamț au strălucit la Campionatul Național de Karate IKU
-
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanțe
-
Actualitate2 săptămâni,Doi artiști din noua generație lansează un proiect muzical atipic la Piatra-Neamț
-
Actualitate2 săptămâni,Caut premier şi nu găsesc. Toţi to(lo)macii să apeleze la mine…
