Contactează-ne

Actualitate

Neamț: aglomerație la vot, 125.471 de votanți s-au prezentat la urne

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în 30 de minute au votat peste 3400 de persoane ■

Alegerile parlamentare din Neamț înregistrează o un aflux mare de votanți.  Până la ora 13.50 votaseră 121.978 de persoane, adică 26,87% din totalul celor înscriși pe liste. La orele 14.20 cifrele se modificau rapid, la un număr de votanți de 125.471, respectiv 27,64 %.

5.459.718 de persoane au votat în țară și străinătate, 5.070.518 fiind aflate în România.

Centrul de Comunicare Județean Neamț a informat că, în această dimineață, efectivele Ministerului Afacerilor Interne din județul Neamț, care au asigurat, pe parcursul nopții, măsurile de protecție a celor 490 de secții de votare, constituite la nivel județean, le-au predat președinților birourilor electorale ale secțiilor de vot, cu sigiliile intacte.

Până la orele 13.50 nu au fost înregistrate incidente deosebite. Au fost primite 11 sesizări de posibile incidente electorale: trei nu s-au confirmat și alte trei sunt în curs de verificare.

Au fost aplicate șase avertismente și 3 amenzi în valoare de 1.500 de lei pentru contravenții legate de procesul electoral, precum continuarea propagandei electorale, inclusiv prin intermediul rețelelor de socializare și sfătuirea alegătorului cu cine să voteze.

Pentru astăzi la nivelul MAI au fost luate măsuri pentru ca procesul de votare să se desfășoare fără probleme din punct de vedere al ordinii publice, așa cum și pe timpul campaniei electorale, datorită bunei organizări și a mobilizării efectivelor implicate, a fost menținut un climat normal de legalitate și siguranță publică.

La nivelul județului Neamț sunt mobilizați aproximativ 700 de polițiști, jandarmi, pompieri și lucrători de la alte structuri, dintre care 476 asigură protecția secțiilor de vot.

Conducerea Ministerului Afacerilor Interne a cerut efectivelor imparțialitate și respectarea cu strictețe a normelor legale în îndeplinirea misiunilor de astăzi, mai ales, în ceea ce privește verificările privind posibilele incidente electorale, indiferent de persoanele implicate.

Contravenții și infracțiuni electorale:

  • Persoana care votează fără a avea acest drept, de două sau mai multe ori prin introducerea în urnă a mai multor buletine de vot decât are dreptul un alegător se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă și interzicerea exercitării unor drepturi.
  • Aceeași pedeapsă este prevăzută și pentru cetățeanul care utilizează un act de identitate nul ori fals sau un buletin de vot fals.
  • Oferirea sau darea de bani, de bunuri ori de alte foloase în scopul determinării alegătorului să voteze sau să nu voteze o anumită listă de candidați ori un anumit candidat se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
  • Nu intră în categoria bunurilor interzise, bunurile cu valoare simbolică, inscripționate cu însemnele unei formațiuni politice.
  • Împiedicarea, prin orice mijloace, a liberului exercițiu al dreptului de a alege sau de a fi ales se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  • Violarea prin orice mijloace a secretului votului se pedepsește cu amendă, dar dacă fapta a fost comisă de un membru al biroului electoral al secției de votare, pedeapsa este închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă și interzicerea exercitării unor drepturi.
  • Persoana care refuză să se conformeze dispozițiilor președintelui biroului electoral al secției de votare cu privire la asigurarea ordinii în localul de vot și în împrejurimi poate primi o amendă cuprinsă între 1.500 și 4.500 de lei.
  • Continuarea propagandei electorale, inclusiv pe rețelele de socializare, precum și sfătuirea alegătorilor la sediul secțiilor de votare să voteze sau să nu voteze un anumit competitor electoral se sancționează cu amendă de la 4.500 la 10.000 de lei.

Centrul de Comunicare Județean Neamț a atras atenția asupra Deciziei BEC nr. 23D din 19.09.2024 care prevede că fotografierea sau filmarea prin orice mijloace a buletinului de vot este interzisă.

Cetățenii români cu domiciliul sau reședința în România, care în ziua votării se află în țară, pot vota în baza unuia dintre următoarele acte: cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate, pașaportul diplomatic, pașaportul diplomatic electronic, pașaportul de serviciu, pașaportul de serviciu electronic și carnetul de serviciu militar, în cazul elevilor din școlile militare.

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Neamț, vine în sprijinul cetățenilor români care nu dețin documente de identitate valabile, asigurând program cu publicul până la ora 21.00.

La alegerile de astăzi, au dreptul să voteze cetățenii români care au peste 18 ani.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement








Trending