Actualitate
Mobilizare pentru ajutorarea sinistraților. „Avem o datorie uriașă față de românii aflați în prag de iarnă pe drumuri” FOTO
■ de acțiunile caritabile se ocupă afaceriștii George Biciușcă și Andrei Claudiu Moisei ■ a fost trimis protopopului de la Galați un prim ajutor financiar în valoare de 14.000 de lei ■ acțiunea de colectare a ajutoarelor e pe termen lung ■
Pe rețelele de socializare din Roman sunt îndemnuri la mobilizare, pentru strângerea de ajutoare destinate sinistraților din comuna Pechea, județul Galați. În municipiu, de colectarea acestor ajutoare se ocupă omenii de afaceri George Biciușcă și Andrei Claudiu Moisei. „Strângerea de ajutoare este o acțiune pe termen lung.
Am luat legătura cu Protopopiatul Galați și cu preoții din zonă. Mi s-a spus că acum nevoia cea mai urgente este de haine, lenjerie, pături, saltele, detergenți, soluții de curățat și spălat, produse de igienă, mănuși, cisme, mobilier, aparatură electrocasnică, materiale de construcție, etc. Importanți sunt și banii necesari refacerii locuințelor distruse de potop.

Mă bazez pe spiritual de generozitate al concitadinilor noștri, romașcanii, care la greu se dovedesc empatici și solidari. Toți cei care doresc să doneze haine sau orice alte bunuri trebuie să le ducă la sediul PSD Roman. Mulțumesc celor care mi s-au alăturat imediat și deja am reușit să strângem și să trimitem 14.000 de lei, care au ajuns la cei din zonă”, a declarat George Biciușcă.
Acesta a mai spus că a fost profund impresionat de mesajul preoților din zonă: „Aceasta este priveliștea de la care pornim, avand șansa faptei bune! Putem schimba aceste lucruri!”. Acestei cauze i s-a alăturat și afaceristul Andrei Caludiu Moisei, deținător al unei firme de transport, cu sediul în Butnărești, care a declarat că a pus la dispoziție un TIR, amplast în pe E-85, în parcarea de la Restaurantul Pheonix din Roman.

„Lumea a început deja să mă sune. Toți au rămas impresionați de tragedia de la Galați și Tecuci. Oamenii au început să aducă acolo tot felul de lucruri. Sper ca primul transport să plece spre zona sinistrată sâmbătă, 21 septembrie și după aceea vom mai vedea ce ajutoare se mai pot strânge. Oricum, e nevoie de o mobilizare a oamenilor.
Asta pentru a putea face ceva, dar mai ales e bine să ne gândim că în orice moment se poate întâmpa în oricare altă parte a țării o astfel de tragedie. Oamenii au pierdut agoniseala de o viață într-o clipă”, a afirmat Andrei Moisei, care a spus că el este și cel care s-a aflat în fruntea celor care au organizat la începutul anului protestul transportatorilor din zonă.

Acțiunea împotriva guvernului, care era acuzat că a dus agricultura românescă în pragul dezastrului, ascultând de politicile de la Bruxelles de ajutorare a ucrainnenilor. „Dacă am fost solidari cu ucrainenii și s-au strâns atunci tone de ajutoare pentru ei, cred că acum avem o datorie uriașă față de românii aflați în prag de iarnă pe drumuri”, a adăugat omul de afaceri.
-
Actualitate2 săptămâni,CONCERT UMANITAR – Cu dragoste, pentru Ionuț
-
Actualitate2 săptămâni,România fericită – cronica unei stingeri anunțate
-
Actualitateo săptămână,„Revoluţie” la Urgenţe. Ce modificări vrea să facă managerul spitalului judeţean
-
Actualitate2 săptămâni,Fiu vs Tată: 6-0. Ce note şi-au acordat Tudor şi Angelo Alistar
-
Politicao săptămână,Regimul actual „umblă teleleu” să ne prostească cu „Ministerul Adevărului” condus de Nicușor Dan
-
Actualitateo săptămână,„Și așa au făcut timp de 36 de ani”
-
Actualitateo săptămână,Transporturi de material lemnos verificate, lemn confiscat și amenzi
-
Actualitate2 săptămâni,HC Pietricica – bucurie la finalul unui meci pe muchie de cuțit
