Actualitate
Meci crucial pentru Ceahlăul
Meci crucial pentru Ceahlăul, sâmbătă, 25 aprilie.
Pe teren propriu, galben-negrii vor întâlni contracandidata la locul 6 în Grupa A, CS Dinamo.
Partida contează pentru etapa a V-a a Grupei A, din play-out Liga 2.
Locul şase din grupă, pe care se bat cele două echipe ce se vor duela sâmbătă la Piatra Neamţ, este locul care duce la barajul pentru menţinerea în liga secundă.
CSM Ceahlăul ocupă în prezent acest loc şase, cu 20 de puncte, cu unul mai mult decât CS Dinamo, care e pe locul 7.
Cât priveşte evoluţiile de până acum din play-out, dinamoviştii au trei înfrângeri şi o victorie, în vreme ce galben-negrii au două înfrângeri şi două rezultate de egalitate.
În cazul unei victorii, elevii lui Vali Avădanei s-ar distanţa la patru puncte în clasament. În condiţiile în care mai sunt apoi de disputat două etape, pare greu de crezut că bucureştenii ar mai putea recupera diferenţa.
E drept că în etapa cu numărul şase au un meci mai uşor, cu Câmpulung Muscel şi ar putea obţine cele trei puncte puse în joc. Însă în ultima etapă au o partidă dificilă în compania celor de la ASA Târgu Mureş.
Echipă ce este pe locul II în grupă, la egalitate de puncte cu formaţia de pe primul loc.
Partida de sâmbătă va conta însă şi „dincolo de puncte şi clasament”.
Dintr-o dublă perspectivă. În primul rând se va vedea dacă jucătorii galben-negrii vor juca mai ales cu sufletul pentru culorile clubului. Asta în condiţiile în care problemele financiare cu care se confruntă sunt cunoscute şi, din păcate, vechi.
Apoi, se va vedea şi dacă suporterii vor alege să vină în număr cât mai mare alături de echipă. Sau nu.
-
Actualitate2 săptămâni,Lider PNL Neamţ: „Este datoria noastră, pentru că noi am generat această criză bugetară, să îndreptăm lucrurile”
-
Actualitate2 săptămâni,Leonard Bibirig – cel mai votat membru al CA al Federației Române de Handbal
-
Actualitate2 săptămâni,Prefectul de Neamţ a demisionat. Ce mesaj a avut pentru jurnaliştii din Neamţ
-
Actualitate2 săptămâni,Un fost preşedinte al FC Ceahlăul a plecat la ceruri. „Am trăit momente frumoase lângă echipă”
-
Actualitate2 săptămâni,Previziunile „proorocului” Harpa: Şerban tot ministru, Bourceanu tot prefect
-
Actualitate2 săptămâni,Ray’s Dance, campioni naționali la street dance după un parcurs spectaculos
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – misiune imposibilă la Târgu Mureş
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – înfrângere previzibilă
