Arhivă 2005-2017

Laminorul, meci slab în compania gãlãtenilor de la Dunãrea

Știre publicată în urmă cu

în data de

Laminorul Roman a pierdut, sîmbãtã, 25 martie, meciul cu Dunãrea Galati. Partida, încheiatã cu scorul de 1-2 (0-2), s-a jucat pe Stadionul Moldova, în fata a circa 300 de spectatori. Debutul întrecerii i-a adus în atac pe oaspeti, care, constienti de importanta meciului, s-au mobilizat mult mai bine decît elevii lui Toader Stet si au presat, continuu, careul romascan. Prima mare ocazie a fost înregistratã în minutul 4, cînd, atacantul de la Dunãrea, Nejneru a trimis balonul, de la circa 10 metri, în bratele lui Caragatã. Laminoristii au trecut, sase minute mai tîrziu, pe lîngã cea mai mai bunã fazã de a înscrie. Codreanu, scãpat pe extrema dreaptã, a reusit o pasã perfectã, dar Popa, din interiorul careului mic gãlãtean si singur cu portarul, a lovit mingea rãu, iar aceasta a sãrit, pur si simplu, peste transversala portii lui Miricã. Gazdele au deschis scorul în minutul 14, prin Oprea, care s-a vãzut singur cu portatul romascan, în urma unei greseli în lant a apãrãrii. Din acel minut, moralul jucãtorilor de la Laminorul a fost afectat vizibil. Cel de-al doilea gol a venit în minutul 45 plus 2, prin Milea. La revenirea pe teren, fotbalistii Laminorului au încercat sã reducã din handicap si au mentinut jocul în jumãtatea adversã. Chiar dacã au fost mai multe faze la care au existat posibilitãti de a înscrie, finalizarea atacurilor a lãsat de dorit. Pînã la urmã, în minutul 73, Dinu a înscris cu o loviturã de cap, de la sase metri. Initial, portarul Otelului a apãrat dar a scãpat mingea dupã linia portii. Validarea golului a stîrnit protestele jucãtorilor oaspeti. Fluierul final, dupã alte cîteva ratãri monumentale de ambele pãrti, a adus bucurie formatiei gãlãtenete. Romascanii, cu doar 17 puncte, se aflã pe locul 15 în clasamentul seriei. Laminorul a început aceastã partidã în formula: Caragatã Codereanu, Sohlein, Daniel Marin, Marian Marin, Stîngaciu, Popa, Pãtrascu (min. 18 Sîrbuscã), Harbuzaru, Dinu si Paraschiv (min. 36 Tapu). Cartonase galbene au fost acordate lui Daniei Marin (minutul 70) si lui Harbuzaru (minutul 90).