Actualitate

Karting – luptă frumoasă pentru Floarea de lotus

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ echipa de piloţi de la Palatul Copiilor Piatra Neamţ şi de la Clubul Copiilor Bicaz au ocupat locul III la Concursul Naţional de Karting de la Prejmer Circuit - Braşov ■ competiţia nu a fost lipsită de accidente ■

Piloţii de la Palatul Copiilor Piatra Neamţ şi de la Clubul Copiilor Bicaz au participat, la sfîrşitul săptămînii trecute, la Concursul Naţional de Karting Şcolar Floare de lotus, proba de karting viteză, pe pista Prejmer Circuit – Braşov, o etapă grea, presărată cu incidente. Rezultatele individuale ale celor opt vitezişti au urcat echipa Piatra Neamţ – Bicaz, pe treapta a III-a a podiumului naţional, toţi piloţii avînd evoluţii bune. La clasa Promo Bambini, 5-6 ani, motorizare 50 cmc, podiumul de premiere a fost următorul: Eric Nicolas Vrânceanu – locul I, David Ciobanu – locul V, Bogdan Dolganiuc şi Eduard Dumitru Lazarev – menţiune. La clasa Puffo Junior, 8 -10 ani, motorizare 60 cmc, Victoria Cleopatra Lazarev – locul VI, Rafael Popa – locul VII şi Ana Clara Atudosiei – menţiune, iar la clasa Puffo Senior, 10-13 ani, motorizare 60 cmc, Andrei Codrin Răspopa – locul V. Despre păţaniile concurenţilor avea să ne vorbească profesorul instructor Constantin Cerbu, care a spus printre altele: „Eric a plecat în calificări de pe locul 12, finalizînd cursa pe locul I, în clasamentul general fiind pe locul I. O evoluţie foarte bună a avut-o şi David Ciobanu. În semifinală, după terminarea cursei pe locul III, trebuind să mai parcurgă un tur de circuit a fost lovit din spate involuntar de către un alt pilot. David a terminat cursa în lacrimi, acuzînd dureri la piciorul stîng, axul spate al kartului nemaiputînd fi funcţional. În finală a terminat pe locul V, după un parcurs foarte bun, în clasamentul general fiind pe locul II. Evoluţii foarte bune au avut şi ceilalţi doi piloţi ai noştri la această categorie, Bogdan Dolganiuc şi Edi Lazarev, ambii obţinînd menţiune. Victoria Cleopatra Lazarev a făcut o cursă bună finalizînd pe locul VI, la final acuzînd unele dureri la spate. Un parcurs foarte bun l-a avut şi Rafael Popa, debutant fiind, dar sesizăm o evoluţie foarte spectaculoasă finalizînd cursa pe locul VII. Ana Clara Atudosiei, debutantă în acest an, într-o clasă foarte grea, este de asemenea în creştere, terminînd cursa în primii zece. O cursă foarte grea a avut şi Andrei Codrin Răspopa, la categoria Puffo senior (10-13 ani) , motorizare 60 cmc, în finală plecînd de pe poziţia a III-a pe grila de start. După un start lansat foarte reuşit era pe locul II, dar în prima curbă de viteză în urma unui incident, practic pilotul din spatele său, a trecut cu tot cu kart pe deasupra capului lui Codrin, lateral stînga, ieşind în decor. Codrin a fost protejat de casca de protecţie. Din fericire, toţi piloţii au finalizat cursa, Codrin după o evoluţie foarte bună terminînd pe locul V. Mulţumim părinţilor, bunicilor şi mecanicilor pentru promovarea şi susţinerea kartingului nemţean“, a declarat profesorul instructor Constantin Cerbu.