Contactează-ne

Actualitate

Începe procesul unei crime de acum 16 ani. Un individ este acuzat că şi-a ucis fiica de 5 ani

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ copilul şi mama lui erau dispăruţi din anul 2006 ■ corpul victimei a fost descoperit în octombrie anul trecut, îngropat în curtea inculpatului ■ Ilie Antonio Arhip este acuzat de omor calificat ■ procesul intră în linie dreaptă cu audieri de martori şi administrări de probe ■

Magistraţii din cadrul Tribunalului Neamţ au dat undă verde, dispunînd începerea procesului în cazul unei crime de acum 16 ani. Cadavrul victimei de numai 5 ani a fost descoperit în curtea tatălui, în octombrie anul trecut. Inculpatul, Ilie Antonio Arhip, de 51 de ani, a fost pus sub acuzare pentru săvîrşirea infracţiunii de omor calificat. Instanţa de judecată a încheiat procedura de Cameră preliminară şi a dispus începerea procesului, iar de acum cauza va continua cu administrări de probe şi audieri de martori.

„În temeiul art. 346 alin.1 Cod de procedură penală, constată legalitatea sesizării instanţei cu Rechizitoriul nr. 32/P/2021 din 07.04.2022 al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Neamţ, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală în cauza privind pe inculpatul AAI trimis în judecată pentru săvîrşirea infracţiunii de omor calificat, prev. de art. 188 – art. 189 alin. 1 lit. f Cod penal cu aplicarea art. 199 Cod penal. Dispune începerea judecăţii în dosarul nr. 1886/103/2022, privind pe inculpatul AAI“, conform instanţei.

Copila şi mama ei fuseseră date dispărute în urmă cu 15 ani, de catre tatăl femeii. Totul a ieşit la iveală la un deceniu şi jumătate de la dispariţia fostei neveste a lui Arhip, Magdalena Ursu, de 26 de ani, din Buhuşi şi a fiicei celor doi, Andreea, de 5 ani. Pe 19 octombrie 2021, în urma unei sesizări, anchetatorii au descins în curtea inculpatului, ulterior descoperind cadavrul copilei, îngropat la jumătate de metru adîncime.

Oamenii legii presupun că individul ar fi ucis-o şi pe fosta soţie, dar deocamdată corpul acesteia nu a fost găsit, deşi s-au făcut numeroase verificări. Probabil că ideea crimei a încolţit în mintea lui Arhip pe 7 decembrie 2006, cînd Magdalena Ursu, divorţată fiind şi locuind deja la casa părintească, la Buhuşi, s-a prezentat la uşa fostului soţ însoţită de un executor judecătoresc, pentru a-şi lua fiica pe care instanţa i-o încredinţase.

Mama şi fiica au plecat împreună la Buhuşi, la bunicul matern al copilei. A doua zi, pe 8 decembrie 2006, Arhip a venit acasă la Magdalena Ursu şi nu se ştie cum a convins-o să meargă împreună cu fetiţa în oraş, pentru a-i cumpăra haine. Nu s-au mai întors acasă niciodată. Ancheta a fost îngreunată de faptul că bunicul matern a anunţat dispariţia celor două la aproape un an şi jumătate.

Mai exact în martie 2007, spunînd atunci că între timp mai vorbise la telefon cu fiica lui, care i-ar fi dat asigurări ca este bine atît ea, cît şi copilul. Au existat zvonuri că mama şi fiica ar fi plecat în Germania, dar corespondenţa oficială cu autorităţile străine nu au confirmat acest lucru. Cel mai probabil mobilul crime ar fi răzbunarea. Pîna acum, inculpatul nu a mai avut contact cu legea penală.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending