Arhivă 2005-2017
Încã un ambasador american ne explicã democratia
• autoritãtile trebuie sã acorde atentie coruptiei, afirmã Nicholas Taubman
Noul ambasador al SUA în România, Nicholas Taubman, a declarat, joi, în prima conferintã de presã tinutã la Bucuresti, cã misiunea sa este de a sprijini România pe drumul construirii democratiei, apreciind cã, în continuare, autoritãtile trebuie sã acorde atentie coruptiei si aplicãrii legii. Taubman a precizat cã democratia nu este un lucru pe care într-o zi alegi sã îl faci, iar în urmãtoarea zi îl realizezi. „Democratia este o lucrare a poporului si trebuie sã fie vîndutã poporului“, a sustinut diplomatul american. El a explicat cã oamenilor trebuie sã li se demonstreze cã democratia este cea mai bunã cale de autoguvernare, cuvîntul-cheie fiind „auto“, deoarece democratia înseamnã guvernare prin reprezentare. Ambasadorul a mentionat cã Statele Unite sînt o tarã democraticã de 226 ani, dar care se schimbã în fiecare an, deoarece nevoile oamenilor s-au schimbat, democratia fiind o cãlãtorie, nu o destinatie. El a arãtat cã acest drum a fost marcat de evenimente teribile, precum rãzboaiele, dar în ansamblu a fost un progres, iar baza progresului a fost guvernarea poporului. Taubman a explicat cã democratia nu este impusã de la vîrf, asa cum se întîmplã în cazul dictaturii, ci vine de la bazã si se ridicã pînã la vîrf, iar toti cei aflati de la bazã ajung în vîrful piramidei si ajutã la guvernarea tãrii. El a spus cã acest lucru se realizeazã practic prin participarea la alegeri, fãcînd parte din organizatiile si autoritãtile locale, din consiliile scolare, din ONG-uri. Taubman a mai declarat cã, în SUA, dacã esti ales, dar nu întelegi ce doresc alegãtorii si în ce directie se îndreaptã, ce asteaptã de la tine, nu vei rãmîne mult timp în functie. El a adãugat cã democratia nu este o activitate de spectator, ci un proces participativ. Diplomatul american a afirmat cã, de aceea, coruptia, domnia legii, sistem judiciar transparent sînt subiecte foarte importante în continuare. El a precizat cã legile nu sînt de nici un folos dacã nu sînt si aplicate si cã acestea nu vor fi aplicate, dacã nu vor fi magistrati de elitã, care sã combatã coruptia – o problemã în România si în Europa de Est în general. „Dacã nu aveti magistrati agresivi, care aplicã eficient legile, atunci legile nu au nici o valoare. Este nevoie de magistrati care sã aplice legi severe, sã dea pedepse severe pentru infractiuni grave“, a declarat Nicholas Taubman, adãugînd cã este nevoie de un sistem judiciar puternic. El a arãtat, de asemenea, cã este necesar si un mediu economic sãnãtos, în sensul cã, dacã vrei sã intri într-o afacere sã nu poti fi discrimnat de alti oameni de afaceri, care te împiedicã sã-ti desfãsori activitatea. Taubman a mai spus cã, pentru ca democratia sã-si continue drumul, trebuie acordatã importantã cetãtenilor, care conteazã ca indivizi si care actioneazã de la temelie si pînã în vîrful constructiei. El a precizat cã unul dintre scopurile misiunii sale în România este de a sustine dezvoltarea sectorului privat si a economiei de piatã. Ambasdorul SUA a sustinut cã, în acest domeniu, cea mai importantã este infrastructura, mai ales cea rutierã. „În acest moment se contruieste autostrada est-vest de care aveti mare nevoie pentru transportul de mãrfuri. Toate tãrile din Europa de Vest si de Est construiesc drumuri si trebuie sã participati si voi la acest efort, dacã vreti sã vã integrati în sistem“, a spus Taubman. În ceea ce priveste adoptiile internationale, Nicholas Taubman a reafirmat pozitia Administratiei mericane, care sustine finalizarea adoptiilor ale cãror proceduri au început înainte de instituirea moratoriului. Pe de altã parte, diplomatul american a sustinut, rãspunzînd unei întrebãri referitoare la reactia Moscovei fatã de amplasarea facilitãtilor militare din România, cã nu crede cã autoritãtile ruse s-au gîndit vreun moment cã un contingent de mici dimensiuni al armatei SUA ar reprezenta vreo amenintare. El a arãtat cã unul dintre aspectele leagã SUA de Federatia Rusã îl constituie terorismul. „Cred cã rusii înteleg acest lucru, pentru cã au fost victime ale terorismului. Exact aceasta este menirea bazelor. Nu cred cã existã un punct de divergentã între noi si rusi pe aceastã temã“, a mai spus Taubman. (FOTO: Nicholas Taubman)
-
Actualitate4 zile,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
-
Actualitate5 zile,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
-
Actualitateo săptămână,Nouă înșelătorie în numele ANAF. Escrocii invocă impozite plătite în plus
-
Actualitate5 zile,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
-
Actualitate2 săptămâni,Federaţiile sportive „stat în stat”? O sentinţă ce pune la zid federaţiile
-
Actualitate2 săptămâni,Sportivii de la Recorder Athletes Piatra Neamț au strălucit la Campionatul Național de Karate IKU
-
Actualitateo săptămână,Mesaj de condoleanțe
-
Actualitate2 săptămâni,Doi artiști din noua generație lansează un proiect muzical atipic la Piatra-Neamț
