Fotbal

În Liga 4, favoritele s-au impus pe linie

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în toate cele trei jocuri din primul eşalon fotbalistic, oaspeţii au cîştigat şi se menţin pe podium ■ în Liga 5, Seria A, prima etapă a returului a adus şi schimbarea de lider ■

Chiar dacă a purtat numărul 13, etapa disputată duminică, 31 martie în Liga 4 Neamţ de fotbal nu a fost cu ghinion pentru nici una din echipele de pe podiumul clasamentului. Cele trei fruntaşe au evoluat în deplasare, însă după jocurile acestei runde s-au întors cu toate punctele păstrînd neschimbată configuraţia de la vîrful ierarhiei. Aşa cum se anticipa, cel mai echilibrat joc a avut loc la Horia, unde gazdele au primit vizita viceliderului, Speranţa Răuceşti. După 90 de minute, oaspeţii s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de Andrei Întuneric. De menţionat că înaintea startului jocului, ambele echipe au păstrat un moment de reculegere în memoria mamei jucătorului Claudiu Ciocoiu (Speranţa Răuceşti), care s-a stins din viaţă zilele trecute. De asemenea, este demn de menţionat că oaspeţii au beneficiat şi de aportul celor două achiziţii de ultimă oră, Adrian Hurdubei şi Geo Patriche, jucători cu experienţă care au mai evoluat la Aerostar Bacău, respectiv Gauss Bacău). Un meci mult mai uşor a avut ieri liderul la zi al Ligii 4, Bradu Borca, muntenii impunîndu-se fără emoţii pe terenul de la Stejaru cu scorul de 8-2 (5-1) în faţa echipei clasate pe ultimul loc, Energia Pîngăraţi. Echipa lui Florin Pintilii se pregăteşte pentru derby-ul din runda viitoare, cînd va primi la Mădei vizita principalei urmăritoare, Speranţa Răuceşti. În cel de-al treilea joc al etapei, FC Ozana Tîrgu Neamţ a cîştigat cu scorul de 4-2 pe terenul formaţiei Moldova Cordun. De remarcat că toate golurile formaţiei vizitatoare au fost înscrise de un singur jucător, respectiv de atacantul Dumitru Marian Creţu, care a avut cîte două reuşite pe repriză. Tot duminică, de la ora 11.00, a debutat şi returul în Liga 5 (Seria A). Cele cinci jocuri ale etapei a 10-a au fost spectaculoase, cu o medie de 4 goluri pe meci, şi au produs şi schimbarea liderului. Astfel, Vulturul Costişa a remizat pe teren propriu şi a pierdut locul I unde a urcat Bravo Bodeşti care s-a impus în derby-ul de la Dochia. Rezultatele etapei din 31 martie: Zorile Urecheni – ASF Girov 4-2 (3-1); Vulturul Costişa -Viitorul Podoleni 3-3 (0-1); Voinţa Dochia – Bravo Bodeşti 1-2 (0-1); A.S. Grumăzeşti – Flacăra Brusturi 1-1 (1-0) şi Stejarul Ţibucani – Ozana Timişeşti 0-4 (0-1). Seria B a ultimului eşalon judeţean de fotbal mai are o săptămînă de pauză, prima etapă din retur urmînd să se dispute duminica viitoare, pe 7 aprilie. La diferenţă de trei zile, echipele din cele două eşaloane vor reveni pe teren pentru a disputa faza a treia a Cupei României, faza judeţeană.