Arhivă 2005-2017

HCM Roman s-a impus în disputa cu Dunãrea Brãila

Știre publicată în urmă cu

în data de

• handbalistele romascance s-au impus cu 23-19 • brãilencele conduceau la pauzã • în meciul de ieri cele mai multe goluri, cîte 5, le-au marcat Demetercã si Pavãl •

Handbal Club Municipal (HCM) Roman a reusit, miercuri, 21 septembrie, o importantã victorie asupra formatiei care a învins Rapid CFR Bucuresti, HC Dunãrea Brãila. Partida, care a contat pentru etapa a III-a a Ligii Nationale de handbal feminin, s-a încheiat, dupã 60 de minute aprige, cu scorul de 23-19, meciul fiind cîstigat în cea de a doua reprizã, deoarece, la pauzã, tabela electronicã a arãtat 8-10, în favoarea oaspetelor. Întîlnirea de la Sala Polivalentã a debutat, în fata celor 400 de spectatori prezenti, destul de ezitant pentru fetele antrenate de profesorii Liviu Paraschiv si Dan Moisii, iar ratãrile acestora le-au permis celor de la Dunãrea sã pãstreze un avantaj de douã goluri, pe toatã durata primelor 30 minute. Odatã cu intrarea la vestiare, puterea de convingere a principalului si-a spus cuvîntul. La reîncepera jocului, lotul HCM s-a mobilizat bine, iar ratãrile au fost, din ce în ce, mai putine. Asa cum a apreciat Liviu Paraschiv, încã înainte de meci, formatia oaspete a aplicat tactica ce a fãcut-o remarcatã în acest campionat, chiar dacã nu au o experientã prea mare în Ligã: „Ne asteaptã un meci destul de greu, chiar dacã vom juca cu o echipã nou-promovatã. Aceasta a reusit performanta sã învingã Rapidul, cu o diferentã de sapte goluri, si, fiind o echipã care a promovat anul acesta, îsi doreste sã rãmînã în Ligã. Noi am mai jucat cu sportivele de la Brãila, în cadrul Cupei Otelul, unde am observat sã sînt foarte ambitioase, iar caracteristica evolutiei acestora pe teren este agresivitatea mare în apãrare si lansãri rapide pe contraatac. Au un joc destul de combinativ si, dupã mine, ne va astepta un meci foarte greu. Chiar dacã pentru unii romascani aceastã întîlnire nu ar trebui sã ne punã probleme, noi vom avea, totusi, un meci extrem de greu“. Brãilencele au arãtat în meciul de ieri o agresivitate ridicatã în apãrare si contraatacuri foarte iuti. Arbitrajul a fost corect, iar aruncãrile de pedeapsã au fost în numãr de nouã. Pentru Roman au marcat: Demetercã si Pavãl cinci goluri, Tita, Ciobanu, Bahamet si Geanã cîte trei reusite, iar Alexescu un singur gol. Sîmbãtã, în Sala Polivalentã HCM va întîlni CSM Cetate Deva.