HCM Roman, învinsã de liderã în ultimele minute

Știre publicată în urmă cu

în data de

• Rulmentul Brasov – HCM Roman 27-24 (12-14) • soarta meciului a fost decisã în ultimele trei minute de joc •

Handbal Club Municipal (HCM) a fost învinsã „pe ultima sutã de metri“, vineri, 27 ianuarie, de lidera clasamentului, Rulmentul Brasov, dupã ce elevele profesorilor Liviu Paraschiv si Dan Moisii au încheiat prima reprizã în avantaj, respectiv 14-12. Scorul final, 27-24, a arãtat cã romascancele pot face fatã oricãrei echipe din Liga Nationalã, indiferent de performantele acesteia. Meciul, care s-a disputat pe teren neutru, la Sfîntul Gheorghe, a contat pentru ultima etapã, a XIII-a din turul campionatului Ligii. Conform declaratiilor antrenorilor, jucãtoarele din Roman au evoluat neasteptat de bine, chiar dacã, înainte de începerea partidei, sansele de cîstig aproape nici nu erau luate în calcul. Prima reprizã a fost dominatã, aproape în totalitate, de HCM, iar handbalistele au plecat la vestiare cu douã goluri avans. În repriza secundã, adversarele nu au reusit sã se distanteze decît la maxim douã goluri si chiar au existat momente cînd s-a pus problema unui rezultat surprizã. În minutul 57, la scorul de 25-24 pentru Rulmentul, romascancele s-au relaxat si au primit douã goluri, care au fãcut diferenta. „Am fãcut un meci foarte bun si chiar am condus, în prima reprizã. Soarta meciului a fost decisã în ultimele minute de joc. Toate sportivele au evoluat foarte bine, iar cele mai multe goluri au fost înscrise de Demetercã, opt, si Pavãl, cu sapte reusite“, a declarat profesor Liviu Paraschiv, antrenorul principal al HCM Roman. Pe 1 februarie, echipa romascanã va juca în primul tur al Cupei României la handbal feminin, cînd va întîlni formatia clasatã pe locul al XIII-lea. Sîmbãtã, 28 ianuarie, se va decide cine va fi adversara, dar, cel mai sigur, romascancele vor juca în compania HCF Piatra Neamt.