Handbalistele pietrence, condamnate la retrogradare

Știre publicată în urmă cu

în data de

• HCF Piatra Neamt – HC Otelul Galati 19-22 (12-12)

Handbal Club Feminin Piatra Neamt a pierdut din nou pe propriul teren si sansele de a rãmîne în Liga Nationalã sînt nule. Ultima înfrîngere s-a înregistrat în etapa a XII-a a turului campionatului si în fata uneia dintre contracandidatele la retrogradare, HC Otelul Galati. Scorul final al partidei disputate sîmbãtã în Sala Ceahlãul a fost 19-22 (12-12), dupã un meci echilibrat, de luptã, dar în care cãderea de pe final a grupãrii pietrene a fãcut diferenta. Ca si în meciul din etapa precedentã, cu HC Dunãrea Brãila, si sîmbãtã HCF Piatra Neamt a avut un final de meci dezastruos. Ca si atunci a primit patru goluri consecutive fãrã sã marcheze vreo unul, dupã ce în minutul 50 tabela arãta: HCF Piatra Neamt – Otelul Galati 19-18. „Atît se poate“, a fost concluzia trasã de tehnicianul Dan Valentin, antrenorul principal al echipei pietrene. Acesta a recunoscut cã HCF Piatra Neamt este un club ce trebuie sã fie reorganizat din toate punctele de vedere, începînd de la echipã si pînã la conducerea administrativã. Diferenta de pe tabela de marcaj s-a fãcut pe seama ratãrilor celor douã formatii. Pe de o parte, gazdele au ratat douã aruncãri de la 7 metri, în timp ce oaspetele numai una. În situatiile de contraatac pietrencele nu au înscris niciodatã, în timp ce gãlãtencele au avut în Nicoleta Iacob un finalizator bun în astfel de faze. Dan Valentin a avut sîmbãtã în raportul de joc doar 12 jucãtoare, din care trei portari, ceea ce a însemnat imposibilitatea de a efectua schimbãri care sã ajute la înregistrarea unui succes, dupã ce Ghidoarcã si Rotaru s-au accidentat, iar Tranã a plecat. Sîmbãtã, Camelia Bucur a vãzut cartonasul rosu, în minutul 56, iar Apetroaie a iesit mai repede din joc, din cauza unei accidentãri la genunchi. Marcatoarele celor douã formatii în jocul din penultima rundã a turului sînt: HCF Piatra Neamt – Camelia Bucur 8, Iulia Puscasu 7, Andreea Apetroaie 2, Irina Anghelutã 1, Georgiana Blejuscã 1; HC Otelul Galati – Ana Maria Ciuban 6, Daciana Curtean 6, Nicoleta Iacob 5, Lavinia Dobromir 3, Diana Drutu 2. Surpriza etapei s-a înregistrat la Brãila, acolo unde nou-promovata HC Dunãrea a terminat la egalitate jocul cu Oltchim Rîmnicu Vîlcea, 25-25, dupã ce la pauzã conduceau gazdele cu 13-11. În rest victorii normale, chiar si în derby-ul zilei, Tomis Constanta – Rulmentul Brasov 24-25. Meciurile etapei a XII-a s-au încheiat astfel: HC Dunãrea Brãila – Oltchim Rîmnicu Vîlcea 25-25, Tomis Constanta – Rulmentul Brasov 24-25, HCM Roman – Universitatea Jolidon Cluj Napoca 30-21, CSM Cetate Deva – Silcotub Zalãu 23-32, CSM Sibiu – Astral Posta Cîlnãu 29-39, HCM Baia Mare – Rapid CFR Bucuresti 28-25, HCF Piatra Neamt – HC Otelul Galati 19-22.