Fotbal

Fotbal în sală. Ceahlăul a pierdut în fieful liderului

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ pietrenii au condus la pauză cu două goluri, dar au cedat cu 3-7 cu CSM Tîrgu Mureş ■ gazdele s-au desprins după un final în care moldovenii au avut două eliminări ■

Futsal Ceahlăul a pornit ca din puşcă în meciul disputat sîmbătă seară la Tîrgu Mureş, pe terenul liderului Ligii 2 şi părea că va detona bomba începutului de retur. În jocul ce a contat pentru etapa a X-a (prima a returului), elevii lui Gabriel Bucur au deschis scorul în minutul 5, prin Vlad Avram, o reuşită ce le-a arătat gazdelor că nemţenii îşi vor vinde scump pielea. La mijlocul primului mitan, tîrgmureşenii au egalat (min. 11), însă la pauză tot elevii lui Gabi Bucur erau în avantaj după golul lui Robert Grigoriţă din minutul 17. Oaspeţii au păstrat jocul bun şi în debutul actului secund, iar la 5 minute de la reluare, Alex Bordeanu a majorat diferenţa pe tabelă, 3-1 pentru Ceahlăul. Ultimul sfert al meciului a fost însă dezastruos pentru nemţeni, liderul înscriind de 6 ori începînd din minutul 31, fără să mai primească gol. Diferenţa mare pe tabelă consemnată la final, scor 7-3 pentru CSM Tîrgu Mureş, a fost facilitată şi de deciziile arbitrilor din ultimele minute, cînd Futsal Ceahlăul a fost penalizată de două ori cu eliminarea jucătorilor. În aceeaşi rundă s-au mai consemnat rezultatele: C.S. KSE Tîrgu Secuiesc – Pro-Tineret Sighiţoara 24-3 (13-1) şi AS Inter Gheorgheni – Fortius 2014 Buzău 5-8 (2-3). Kereszthegy Remetea şi UNITED 2 Galaţi au stat în această rundă. După jocul de la Tîrgu Mureş, nemţenii vor evolua pentru prima oară în faţa propriilor suporteri vineri, 3 februarie, cînd vor primi la Polivalentă vizita formaţiei Inter Gheorgheni. Apoi, pe 10 februarie, vor evolua în optimile Cupei României, în Harghita, cu Kereszthegy Remetea, iar dacă vor reuşi să treacă de această grupare vor întîlni, pe teren propriu, în sferturile Cupei, cîştigătoarea meciului CSM Tîrgu Mureş şi Futsal Poli Iaşi. Futsal Ceahlăul este califiată în Cupa României şi în întrecerea rezervată echipelor de tineret. Formaţia alcătuită din jucători sub 19 ani, va evolua pe 12 februarie, cînd va încerca să se califice mai departe în competiţie după duelul de la Sala Polivalentă cu Olimpia Rîmnicu Sărat. Echipa pietreană, pregătită de profesorul Răzvan Lupu, a ajuns pînă în această fază după ce a învins categoric, scor 7-0, formaţia Futsal Poli Iaşi, într-un meci disputat în capitala Moldovei la începutul lunii decembrie 2018.